cz  Czech      uk  EN

Novináři kroužili s elektrobusem po výstavišti v Brně a také vyzvídali

Zájem médií o elektrobus byl až překvapivý. Elektrobus SOR EBN 10,5, který byl k dispozici novinářům, nebyl záměrně úplně nový, jednalo se o autobus, který již absolvoval mnohé jízdy v náročných horských podmínkách ve Vysokých Tatrách a má najeto bezmála 40 000 km. Veletržní exhibice aktivního exponátu měla upozornit na naléhavost při hledání nových alternativních řešení v hromadné dopravě, zároveň se také stal pojízdným poutačem, upozorňujícím na nový dopravní veletrh EUROTRANS, kde elektrobusy budou jedním z důležitých témat.  Na otázky novinářů odpovídal sám generální ředitel společnosti SOR pan Jaroslav Trnka a obchodní ředitel pan Jindřich Chudý.

Smyslem bylo v širším kontextu představit ekologický dopravní prostředek pro hromadnou dopravu, jeho uplatnění v reálném provozu a ukázat také, jak autobus vypadá a v jakém stavu je po několika letech provozu. Zajímavé je, že kapacita baterii za tři roky klesla pouze o půl procenta. Výrobce předpokládá kompletní výměnu baterií v době poloviny životnosti autobusu, přibližně po pěti letech.

Ing. Jaroslav Trnka, generální ředitel společnosti SOR Libchavy

Otázky na tělo a zajímavé odpovědi

Převážná část všech otázek směřovala k problematice využití elektrobusu v městském provozu, k výdrži a kapacitě baterií a pochopitelně také k cenám. Čtyři elektrobusy v pravidelném provozu v Čechách jezdí prozatím jenom v Dopravním podniku v Ostravě. Jedná se o základní model SOR EBN 10,5 se třemi dveřmi. Autobusy jsou zde používány k provozu v ranní a odpolední špičce. V mezičase se autobusy dobijí na kapacitu odpovídající počtu najetých kilometrů.  Autobus je možné dobíjet dvěma způsoby, pomalým dobíjením z běžné třífázové zásuvky, doba nabíjení na plnou kapacitu trvá 6 -7 hodin, dvě hodiny trvá pak klidové vyrovnání napětí článků.  Druhá varianta, tak zvané „rychlonabijení“, trvá nepoměrně kratší dobu, ovšem je pro něj nutné vybudovat nabíjecí stanici. Doporučuje se však nabíjet maximálně dva cykly rychlonabíjením, následně pak jedenkrát standardně pomalým, aby se nepoškozovaly články baterií. V současném stavu ujede autobus na lince 150 – 180 km při 2-3 zastávkách na jeden kilometr.  Prázdný autobus za optimálních podmínek ujede bez problémů 250 km. Cena elektrické energie spotřebované na jeden km činí méně než 3,-  Kč, vypočítávaná pohotově pan Jindřich Chudý ze SORu.  Dojezdová vzdálenost je do určité míry také závislá na technice jízdy, důležitý je pozvolný rozjezd, s nízkou spotřebou proudu, naopak při dojezdu do zastávky nebo při jízdě z kopce je třeba využívat kinetické energie k její rekuperaci pro dobíjení baterií. Cena desetimetrového autobusu se blíží k hodnotě deseti miliónů, z čehož jednu třetinu ceny tvoří samotné baterie.  Na vývoji elektrobusů se neustále pracuje, podle zástupců SOR se nyní připravuje možnost Indukčního nabíjení.   Důležité je, že o elektrobusu se vážně hovořilo od samého rána až do pozdních odpolední, setkání s médii, ale i s mnoha dalšími návštěvníky bylo příjemné, neškrobené a neformální a kdo měl zájem, tak si jízdu vyzkoušel na vlastní kůži. Nejlépe novináři byla hodnocena jednoduchost ovládání, dynamika při rozjezdech, plynulost a až podezřele tichý, téměř neslyšný chod.

Informace, technické parametry o elektrických autobusech SOR na stránkách vyrobce: www.sor.cz

Elektrobus SOR vozil v Brně ministra!

 

Elektrobus – na 101% čistá varianta dopravy

Elektrobus je nejčistší varianta dopravy, pochopitelně záleží však na zdroji použité elektrické energie, kterou umíme dnes získat i z obnovitelných zdrojů.  Kapacita baterií není až takovým limitujícím problémem, zejména pak v pravidelné hromadné dopravě. Ve světě již existují technologické varianty organizace hromadné dopravy v souvislosti s výměnou baterii, podobně jako když se do nádrže tankuje palivo, „my nenabíjíme, my tankujeme baterie!“ To, co neumíme vyřešit zatím technologií, zvládneme organizací provozu. Samotný autobus v porovnání se všemi  ostatními technologiemi v automobilovém průmyslu je velmi jednoduchou, osvědčenou, spolehlivou a bezúdržbovou záležitostí.  Pořizovací cena elektrobusu je však stále v porovnání s klasickým autobusem nepoměrně vyšší, bude tomu tak však pouze do doby, než budou elektrobusy vyráběny v sériích. Varianta vozidel s čistě elektrickým pohonem má budoucnost, na tom se shodla i velká většina přítomných novinářů. Určitě i nadále budeme sledovat cesty libchavských  elektrobusů a věříme, že na veletrhu EUROTRANS v Brně bude elektromobilita  zastoupena v širokém měřítku.

foto text: Zdeněk Nesveda

Fotogalerie,  ELEKTROBUS  SOR  NA MSV 2012

 

 

Tagy: , , , ,

Komentáře uzavřeny.