cz  Czech      uk  EN

Elektrobus SOR bude vozit návštěvníky Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně

Elektrobus EBN 10,5 z produkce českého výrobce SOR Libchavy bude součástí kyvadlové dopravy návštěvníků v areálu  brněnského výstaviště ve dnech 10. až 14.9.2012 v době konání Mezinárodního strojírenského veletrhu. Unikátní výrobek, český elektrobus, nebude po výstavišti vozit pouze návštěvníky, ale současně ho budou také testovat přítomní novináři.

Připomínáme: Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, s každoroční účastí více než 1 500 vystavovatelů a 80 000 návštěvníků. Ze zahraničí přijíždí přes 35% vystavovatelů a 10% návštěvníků. Návštěvnost je vysoce odborná, přes sedmdesát procent návštěvníků ovlivňuje rozhodování o investicích, třetina patří k vrcholovému managementu.
www.bvv.cz/msv

 

S elektrobusem SOR budou v Brně jezdit novináři!

Akreditovaní novináři na veletrhu budou mít možnost vyzkoušet si jízdu s elektrobusem na speciálně připravené dráze v prostorách výstaviště, příležitost sednout si za volant autobusu a řídit ho se nenaskytne každý den a elektrobus už vůbec ne.

Myšlenka elektrického pohonu automobilu je stará pomalu jako automobil sám. Ovšem až nyní díky vyspělým technologiím a očekávané ropné krizi se dostávají elektrické pohony na výsluní. Lídrem ve vývoji autobusu na bateriový pohon v Čechách je společnost SOR, která autobus SOR EBN 10,5 pro účely novinářských testů zapůjčila. Jízdy se uskuteční  11.9.2012 dopoledne, čas ještě upřesníme dle skutečného zájmu.
Perspektivní elektřinou poháněný autobus představuje firma SOR a BVV mimo jiné také v souvislosti s novým mezinárodním dopravním veletrhem EUROTRANS, který se uskuteční v Brně za rok a kde o podobné novinky určitě nebude nouze.

Registrovat se na novinářskou „elektro jízdu“ můžete však již nyní na: buspress01@gmail.com

Elektrobusy SOR

Novinkou českého výrobce je prototyp krátkého osmimetrového elektrobusu SOR EBN 8, který byl poprvé představen na počátku léta 2012 a nyní absolvuje provozní testy. Jedná se o autobus se dvěma nápravami městského typu, jehož koncepce zcela vychází z předchozích modelů SOR EBN 10,5. Pro oba typy dodává elektrické výzbroje společnost Cegelec a.s. Prvních pět českých elektrobusů EBN 10,5 je v již v běžném provozu, čtyři jezdí na městských linkách Dopravního podniku Ostrava od roku 2010. Jeden z těchto elektrobusů přepravuje také turisty v náročných podmínkách ve Vysokých Tatrách na Slovensku jako skibus.

Stoprocentně elektrický trakční systém by vyvinut speciálně pro elektrobusy SOR EBN 10,5 a je identický nově i pro prototyp SOR EBN 8. Systém tvoří vodou chlazený třífázový asynchronní motor s výkonem 120 kW s trakčním měničem s technologií rekuperace energie při elektrickém brzdění na bázi IGBT tranzistorů. Kapacita trakčních baterií – akumulátorů Tunder – SKY je 172 kWh. Dodávané akumulátory jsou vyzkoušeným produktem od renomovaného světového výrobce, jehož technologie se objevují ve stovkách kusů po celém světě. Baterie by měly vydržet 400 tisíc kilometrů v běžném provozu, kdy jejich kapacita klesne na 80%. U městských autobusů je to přibližně polovina jejich celkové životnosti. Výrobce deklaruje dojezd elektrobusu SOR ENB 10, 5 v městském provozu s průměrným obsazením 50% podle místních podmínek 130 – 160 km. Prázdný autobus na trase mimo město ujede až 250 km, model EBN 8 za stejných podmínek ujede 300-400 km. Spotřeba elektrické energie na 100 km je 0,80 – 0,90 kWh u typu EBN 10,5, u ENN 8 je 07, – 0,9kWh. Elektrobusy lze dobíjet pomocí běžné zásuvky 400V – 32A, kdy stoprocentní kapacity nabití dosáhnou baterie přibližně za 7,5 hodiny (1hodina nabíjení = 25 ujetých km). K rychlému nabíjení lze využít také speciální napájecí stojan 3x400V- 250A. Za ½ hodiny se baterie nabijí dostatečně na kapacitu pro 100km jízdy.

Určitě si prosím nenechte ujít příležitost seznámit se a vyzkoušet si ojedinělý český výrobek – český elektrobus, který je v celku nenápadný, ovšem svým významem nedostižný!

text, foto. Zdeněk Nesveda
použité materiály SOR Libchavy

 

 

Fotogalerie SOR EBN 8

Informace o připravovaném  dopravním veletrhu EUROTRANS 2013

 

 

 

 

Tagy: , , , , ,

Komentáře uzavřeny.