cz  Czech      uk  EN

Čínský autobus YUTONG Vision na českých silnicích

 

 

YUTONG Vision

YUTONG Vision

 

 

První YUTONG Vision od čínského výrobního gigantu na výrobu autobusů se objeví na pravidelné lince Praha – Harrachov. Oznámili to zástupci společnosti Bus Line, generální ředitel a předseda představenstva Tomáš Roubíček a ředitel zastoupení Yutongu v České republice Kamil Tabačík na tiskové konferenci, která se konala  v Liberci 8. února 2011.

Autobus turistické třídy, který byl novinářům představen, nebyl zcela nový, byl již provozován u slovenského dopravce, kde najel ve zkušebním provozu 40 000 kilometrů, dalších deset tisíc pak při zkouškách v Bus Line. Na tiskové konferenci zveřejnil Tomáš Roubíček záměr, který by měl napomoci urychlení obměny vozového parku v jeho společnosti. Počítá s tím, že by staré a dosluhující Karosy postupně nahradil moderními Yutongy. Z poskytnutých informací také vyplývá, že by se mělo jednat o dlouhodobý společný projekt, vybudování servisního střediska Yutongu v technickém zázemí Bus Line a zřízení konsignačního skladu náhradních dílů v Praze nebo Hradci Králové.

Úspěch realizace společného projektu závisí však také na výsledcích zkoušek prvního prodaného  vozu v každodenním  provozu na pravidelných linkách Bus Line. Známé jsou však již dobré reference ze Slovenska, kde podobných autobusů jezdí u různých dopravců více než dvacet. Nejvíce jich provozuje SAD Prievidza, která je také zároveň partnerem YUTONGU na Slovensku. Tomáš Roubíček se neobává problémů, které by mohly nastat s dodávkami dílů na agregáty, které jsou od světových výrobců, určité pochybnosti však vyjádřil k dodávkám dílů originálně vyrobených v Číně.

Yutong vstupuje do silného konkurenčního prostředí domácích, ale i zahraničních výrobců a bude  muset  přesvědčit konzervativní společenství českých dopravců nejen cenou, ale zejména kvalitou a dobrým servisním zázemím, a to nejen u nás, ale i v Evropě, kam tito dopravci také jezdí. Cenu prvního prodaného vozu jsme se bohužel nedozvěděli, zůstala zahalena tajemstvím a musíme se tedy nechat překvapit. Na internetových  stránkách stránkách YUTONGU CZ je uvedena nabídka k prodeji podobného vozu za cenu 155 000,- Euro ( cca 3 750 000,- Kč).  Ceny nových vozů by se měly pohybovat na úrovni o 20 až 30 procent nižší v porovnání s produkty konkurentů, uvedl Kamil Tabačík.

Článek YUTONG v ČR
Technické specifikace autobusu Yutong Vision:

Délka 12000  mm
Šířka 2550  mm
Výška 3620  mm
Celková hmotnost  18000  kg
Sedadla  49+1+1;
Zavazadlový prostor  7,2 m3
Motor  CUMMINS ISLe4 400 Euro 4
Objem  8,9 l
Max. výkon  294 kW/2100 min
Max. toč. moment  1700 Nm při 1300–1400 min
Spojka  SACHS GMF 430
Převodovka  ZF 1700 BO, 6stupňová mechanická
Nápravy  ARVIN MERITOR
Pérování  CONTITECH vzduchové
Řízení  ZF 8098
Brzdy  kotoučové, vzduchové, ABS/ASR WABCO, TELMA retardér
Pneumatiky  Michelin 295/80 R22,5
El. systém  24 V
Startér  24 V; 5,4 kW elektromagnetický
Baterie/alternátor  6-QA – 180 Ah, dva alternátory 28 V, 120 A, 150 A
Klimatizace  KELIN KFD-32, programovatelná
Topení  WEBASTO nezávislé
Dveře  pneumatické – BODE
Okna  dvojitá boční determální skla
Tachograf  digitální SIEMENS
Zpět. zrcátka/monitor  MEKRA vyhřívaná, el. nastavitelná, zadní pohled – kamera s monitorem
Audio, video  2 x monitor LCD 17“, CD, DVD, komplet. ozvučení

Text, foto: Zdeněk Nesveda

YUTONG Vision

YUTONG Vision

YUTONG Vision

YUTONG Vision

Kamil Tabačík - Tomáš Roubíček

Kamil Tabačík - Tomáš Roubíček

YUTONG Vision

YUTONG Vision

YUTONG Vision

YUTONG Vision

Komentáře uzavřeny.