Dopravní podnik města Hradce Králové dnes pořídil první elektrobus, kdy bude následujícího půl roku testovat jeho jízdní a provozní vlastnosti v běžném provozu.
V oblasti projektu obnovy vozového parku vozidel MHD se společnost rozhodla na základě dlouhodobého sledování a hodnocení současných trendů ve vývoji alternativních pohonů vozidel MHD a praktických zkušeností jiných dopravců do toho projektu zapojit elektrobusy, jako alternativu za dosud obnovované autobusy.
Městský nízkopodlažní elektrobus SOR EBN 9,5 (dvounápravový dvoudveřový elektrobus délky 9 500 mm, který je provozován na čistě bateriový pohon) vyrobený firmou SOR Libchavy spol. s r.o. by se v hradeckých ulicích měl objevit v běžném provozu nejpozději v pondělí 23. září 2013 (jeho představení členům vedení společnosti včetně předváděcí jízdy po Hradci Králové proběhlo letos 19. července).
Elektrobus SOR EBN 9,5 interiér, foto: SOR
Nasazení elektrobusu do pravidelného provozu bude v pracovních dnech na „dělených“ směnách, které zajišťují dopravní špičku ráno (cca mezi 5 a 9 hod) a odpoledne (cca mezi 13 a 19 hod). Bude to na různých linkách, ale především by se měl vůz objevit na linkách č. 12, 13, 15, 16 a 25. O víkendech připravujeme jeho provoz na lince č. 25.
Po dobu testování jej bude mít dopravní podnik v pronájmu. Pokud se vůz osvědčí, tak jej za zbytkovou cenu odkoupí. Elektrobusy společnost pokládá za perspektivní z pohledu ekologie i ekonomiky provozu.
„Elektrobus v sobě spojuje výhody trolejbusu a autobusu. S trolejbusem má společný úsporný provoz a šetrnost k životnímu prostředí při současné svobodě pohybu, kterou mají autobusy,“ zmiňuje ředitel dopravního podniku Miloslav Kulich.
Elektrobusy sice zatím nejsou z hlediska dojezdu zcela plnohodnotnou náhradou za naftové autobusy či trolejbusy, ale mají v městské hromadné dopravě určitě budoucnost. Vůz na elektřinu má proti naftovému autobusu náklady na palivo nižší asi o 70 procent, jeho servis je jednodušší. Tyto výhody však zatím z části smazává vyšší cena elektrobusu. Pohybuje se kolem osmi milionů korun, zatímco autobus stojí zhruba pět milionů korun. Na jedno nabití akumulátorových baterií elektrobus ujede dle obsazenosti a náročnosti provozu asi 150 kilometrů, což v hradeckých podmínkách stačí na půl směny provozu.
Průměrné stáří autobusů v hradecké MHD je přes osm let. Nejstarší jsou patnáctileté a jejich výměna by mohla přijít na řadu v roce 2015. V budoucnu by mohly právě elektrobusy postupně nahradit až 20 dieselových autobusů s ukončenou životností.
U trolejbusů podnik s náhradou nepočítá, protože všechny trolejbusy v letech 2011 – 2013 obměnil za přispění evropské dotace za nové.
V běžném provozu zatím v Česku jezdí elektrobusy pouze v Ostravě a to od srpna roku 2010.
TZ: Dopravní podnik města Hradce Králové
Technické parametry elektrobusu SOR EBN 9,5, zde, klik a jste tam
Zpravodaj o autobusové dopravě BusPress dlouhodobě sleduje vývoj elektrických alternativních pohonů ve veřejné dopravě!