cz  Czech      uk  EN

Nový elektrobus SOR EBN 9,5 s efektním designem představil výrobce z Libchav

Společnost SOR Libchavy představila v těchto dnech poprvé svůj nejnovější model elektrobusu městského typu Low Entry SOR EBN 9,5. Nový autobus se již na první pohled významně liší od svých předchůdců. Ztvárněním efektního designu navrženého Ateliérem Designu a Architektury pod vedením profesora Patrika Kotase získává úplně novou image čistých tvarů. Koncepce elektrické výzbroje a vybavení se fakticky neliší od ostatních elektrobusů SOR. Hlavní dílčí změny se týkají převážně samotné karosérie autobusu. Vyniká nový facelift se zaoblením předního panelu a opticky protaženým čelním sklem až k úrovni nárazníku, který autobusu dodává pro oko příjemný, odlehčený vzhled. Celkový dojem významně mění také vysoké boční prosklení, jeho spodní hrana se takřka dotýká horního okraje schrán. Boční opláštění je z hliníkových plechů za použití korkové izolace. Nově je také navržena konstrukce střechy a stropu, namísto obvyklého příhradového rámu je zde použitý sendvičový panel. Interiér je koncipovaný velmi podobně jako u autobusu městské dopravy řady SOR NB, včetně obvyklých ploch pro umístění reklamy. Pro osvětlení je z pochopitelných důvodů úspory elektrické energie použito maximum LED světel, jak v interiéru, tak u provozního osvětlení autobusu.

SOR 9,5 EBN

 

 Nový elektrobus SOR EBN 9,5, foto: SOR

Elektrobusy jsou bezesporu významnou alternativou pro dopravu ve veřejném sektoru. Zvláště v poslední době zaznamenáváme nebývalé „elektrobujení“ na celém světě. Konstruktéři se potýkají s řešeními, jak snížit hmotnost baterií, zvýšit jejich kapacitu, zvýšit dojezdovou vzdálenost a optimalizovat tím náklady na jeden přepravní „osobo-kilometr“. Pro lepší pochopení významu elektrobusů doporučujeme přečíst souhrnnou prezentaci hlavního konstruktéra společnosti SOR pana Ing. Černého. ZDEPDF elektrobusy, prezentace

text: Zdeněk Nesveda

foto: SOR 

Zdroj: SOR Libchavy      

BusPress, o autobusech SOR jsme napsali, klik a jsi tam!

 

Nový elektrobus SOR EBN 9,5, foto: SOR

Nový elektrobus SOR EBN 9,5, foto: SOR

Nový elektrobus SOR EBN 9,5, foto: SOR

Nový elektrobus SOR EBN 9,5, foto: SOR

 Nový elektrobus SOR EBN 9,5, foto: SOR

Zavádění elektrobusů do MHD a jejich další vývoj jsou již nezvratitelné. Pokud je dnes nasazování elektrobusů do provozu především investicí do zdraví lidí ve městech, do tří až pěti let půjde o investici plně ekonomicky návratnou. Ve spojení s vhodným leasingem bude docházet i bez dotací ze strany státu k nástupu elektrobusů do městské hromadné přepravy osob….

Ing. Jan Černý

Elektromobilita v městské hromadné přepravě osob

Elektrobusy – hromadné dopravní prostředky pro 21. Století

 Čtěte zde:  PDF elektrobusy, prezentace

Ing. Jan Černý, hlavní konstruktér

Ing. Lukáš Pech

Elektrobus SOR EBN 9.5   základní technické parametry
Délka 9790 mm
Šířka 2525 mm
Výška 2920 mm
Rozvor 5740 mm
Přední převis 2350 mm
Zadní převis 1700 mm
Poloměr otáčení 11000mm
Počet míst 26 + 1 + 43 míst k stání
Pohotovostní hmotnost 9600 kg
Motor asynchronní, šestipolový
Výkon motoru max 180 kW, min. 120 kW
Trakční akumulátory Litium – iontové (LiFeYPO4) 2,5÷4,25 V/300Ah – 180 ks, Winston   Battery
Trakční systém Cegelec
Dojezdová vzdálenost 140 – 160km

 

 

reklama:

„EUROTRANS VELETRH OBCHODNÍCH PŘÍLEŽITOSTÍ“  

INFORMACE O VELTRHU EUROTRANS, klik a jsi tam! 

 

 

 

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.