cz  Czech      uk  EN

Pravidelná doprava elektrobusem STRATOS z Týna do Temelína

Z Týna nad Vltavou do areálu Jaderné elektrárny (JE) Temelín začal na jedné z linek jezdit elektrobus. Po tři týdny jej zde zatím bude zkoušet největší jihočeský dopravce ČSAD Jihotrans. Elektrický minibus bez problémů projede i úzkými ulicemi starého města.

Z Týna do Temelína Elektrobusem

Testovaný bus Stratos LE 30 E je bezmála sedm metrů dlouhý a pojme kromě řidiče 15 sedících a 14 stojících pasažérů. Vejde se do něj i jeden dětský kočárek, popřípadě invalidní vozík. Na jedno nabití ujede zhruba 150 kilometrů a třikrát denně bez problémů absolvuje cestu mezi Týnem a JE Temelín.

„Elektromobily jsou sice ještě dnes, v uvozovkách řečeno, hudbou budoucnosti, přesto se domníváme, že jejich doba dříve nebo později přijde,“ řekl Právu poté, co elektrobus poprvé vyrazil na svou trasu, generální ředitel akciové společnosti ČSAD Jihotrans Robert Krigar.

Testovaný elektrobus nabídku dopravní obslužnosti sice neobohatí, ale je šancí, samozřejmě pokud se osvědčí, jak zlepšit čistotu ovzduší ve městě, neboť Týn nad Vltavou leží v údolí řeky a v zimě jsou tam často velmi nepříznivé rozptylové podmínky.

Zlepšení kvality ovzduší ve městě už dříve napomohl teplovod z JE Temelín, který významně omezil emise ve městě a jeho okolí.

Vladimír Vácha, Právo

FOTO: Václav Brom (JE Temelín)

Video z Týna do Temelína

 

 Zveme vás na E – BUS CITY SHOW BRNO 2013

Temelínský elektrobus je jeden z dalších dobrých počinů při uvádění elektrobusů do běžného provozu. Většímu rozmachu elektromobility ve veřejné dopravě u nás brání možná až příliš  medializované argumenty, všech možných důvodů proč  ektrobusy nejsou efektivní. Existuje však množství příkladů, kde všude ve světě elektrobusy a hybridy již běžně a úspěšně fungují.

Věříme, že elektromobily všeobecně budoucnost mají, je třeba však hledat cesty pro podporu elektrických pohonů nejen ve veřejné dopravě.  E – bus City Show je jeden z takových programů, který se uskuteční v průběhu mezinárodního veletrhu  EUROTRANS v Brně od 11. do 14. 9.2013. Právě zde  se představí autobusy pro městskou dopravu s elektrickými a hybridními pohony. Eurotrans je určitě také jedna z těch cest, jak na vážné téma využívání alternativních zdrojů energie upozornit.

Napište nám váš názor na podporu rozšíření elektrobusů ve veřejné dopravě: redakce@praha-tip.cz 

Informace o veletrhu EUROTRANS 2013  – E Bus City Show      

Komentáře uzavřeny.