cz  Czech      uk  EN

Elektrické autobusy pro města konkurují konvenčním autobusům

Myšlenka elektrických autobusů pro městskou hromadnou dopravu byla odpoledním tématem konference Mobilita budoucnosti na veletrhu EUROTRANS 2013. Bezpočet případových studií a testů v praxi v Česku i zahraničí jasně prokázalo, že elektrobusy jsou již dnes schopné svým výkonem a výdrží konkurovat konvenčním autobusům. Při čtyřnásobně menších nákladech na provoz a možnosti optimalizovat autobusy na konkrétní trasy se tak i jejich pořizovací cena snižuje a stává se dostupnou. Miroslav Kuželka z ABB například představit již otestovaný projekt nabíjecího systému Tosa, který je navíc i při bateriovém pohonu umožňuje elektrobusům běžný celodenní provoz. Revoluční je zde jak velikost baterie elektrobusu, která díky své menší velikosti neovlivňuje kapacitu autobusu, tak nabíjecí stanice v zastávkách, které při výstupu a nástupu cestujících autobusy automaticky dobijí.

TZ: BVV

 Elektromobilita ve městě Brně není jen prázdný pojem,

trolejbusová síť je zde nejhustší v České republice, na elektrický pohon plují také lodě na Brněnské přehradě. DPMB v průběhu posledních let testuje různé typy elektrobusů a ověřuje jejich provozuschopnost v místních podmínkách. V letošním roce již vyzkoušel dva autobusy na elektřinu, v jednom z nich se mohli svézt také cestující.

V rámci veletrhu EUROTRANS 2013 se prezentoval  elektrobus  Siemens Rampini

 Posledním testovaným vozem v roce 2013 je elektrobus značky Siemens Rampini, který zapůjčil vídeňský dopravní podnik (Wiener Linien). „Jedná se o průběžně dobíjený elektrobus, který se dobíjí z trolejového vedení. Oproti jiným je tak možné nasadit jej do celodenního provozu,“ řekl Roman Kokšal, ředitel dopravních divizí společnosti Siemens ČR.

Elektrobus využívá již existující trolejbusové nebo tramvajové trakční vedení i měnírny. Krátkodobé dobíjení v průběhu dne, které trvá 10 – 15 minut při pobytech na konečné zastávce, umožňuje celodenní provoz. Noční období je pak využito pro vyrovnávací nabíjení v depu. Pro elektrobus je vyčleněna zvláštní linka příležitostné dopravy s označením E, která zahrnuje i plavbu e-lodí. Cestující se mohou na lince E svézt od 5. do 13. října, při jízdě budou prostřednictvím průvodčího požádáni o vyplnění anketního lístku, v němž vyjádří svůj názor na testovaný vůz.

„Zkušební provozy všech testovaných vozů i hodnocení cestujících v anketě velmi pečlivě vyhodnocujeme, protože naším dlouhodobým cílem je, při udržení vysokého standardu kvality dopravní služby, nacházet efektivní cesty vedoucí k úsporám finančních prostředků,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

TZ: DPMB

 

BusPress mediálně podporuje rozvoj alternativních zdrojů energie ve veřejné dopravě

 

 

Tagy: , , , , ,

Komentáře uzavřeny.