cz  Czech      uk  EN

První palivočlánkový patrový autobus představen v Londýně

Na mezinárodní konferenci o bezemisních autobusech International Zero Emission Bus Conference na konci listopadu 2016 v Londýně byl poprvé oficiálně představen patrový elektrický autobus využívající jako jeden ze zdrojů energie palivový článek (viz foto). I když jde zatím o prototyp, je to důležitý signál: Palivočlánkové pohony dobývají trh ve stále dalších druzích a modelech autobusů.

Dodavatelem prototypu je britský výrobce Wrightbus, který sám technické parametry vozidla podrobněji nespecifikuje. Podle dostupných informací je základem řešení patrový hybridní autobus Wrightbus Gemini HEV, v původním provedení jako sériový hybrid s elektrickým pohonem Siemens. Hybridní pohon byl nahrazen plně elektrickým pohonem britského výrobce Magtec, používaný mj. pro elektrobusy Optare, včetně nově uvedené patrové verze. Jako prodlužovač vzdálenosti byla přidána 10kWh palivočlánková jednotka. Kapacita trakčních baterií je 100 kWh, což vystačí na cca 10 hodin provozu. Stejně tolik umožní i palivočlánkový prodlužovač dojezdu.

Trakční elektromotory jsou umístěny na nápravě, což spolu s odlehčenými nádržemi na vodík umístěnými nad motorovým prostorem umožňuje plně nízkopodlažní provedení autobusu.

Prototyp byl zkonstruován a částečně financován ve spolupráci s vývojovou organizací Advanced Propulsion Centre UK (APC) v rámci grantu zaměřeného na společné vozidlové platformy a montážní postupy pro ultra-nízkoemisní autobusy. APC je společným podnikem britské vlády a organizace Automotive Council – profesní organizace sdružující vrcholové představitele britského automobilového průmyslu.

redakce Proelekrotechniky.cz

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.