cz  Czech      uk  EN

Toyota vyvinula palivočlánkový autobus a připravuje projekt „bezemisního vodíku“

TOYOTA

(Proelektrotechniky cz Praha 16.9. 2015) Japonská automobilka Toyota je jednou z předních světových firem, prosazujících palivočlánkovou elektromobilitu. Na konci roku 2014 na trh svůj sedan Toyota Mirai a své zkušenosti využila i u palivočlánkového autobusu, který vyvinula a vyrobila ve spolupráci se společností Hino Motors Ltd. Na konci července 2015 proběhly v Tokiu první provozní zkoušky prototypového vozidla.

TOYOTA 1

Palivočlánkový autobus Toyota (viz foto) je 10,5 m dlouhý a má celkovou přepravní kapacitu 76 cestujících, z toho 26 sedících. Pro svůj pohon využívá technologii, uplatněnou u výše zmíněného palivočlánkového automobilu. Pohonná jednotka pro autobus zahrnuje dva 110kW asynchronní elektromotory a jako primární zdroj energie dva 114kW palivové články Toyota doplněné o nikl-metalhydridovou trakční baterii, u níž výrobce udává pouze výkon 9,8 kW a proud 300 V DC (pro srovnání, elektromobil Toyota Mirai používá trakční baterie o napětí 273,6 V a kapacitě 6,5 Ah).

Celkem 480 litrů kapalného vodíku je uloženo v 8 tlakových nádržích. Na rozdíl od technologií pro palivočlánkové autobusy a jiná těžká vozidla ve světě (včetně českého projektu TriHyBus), které pracují s vodíkem o tlaku 35 MPa, používá tento autobus vodík o dvojnásobném tlaku 70 MPa shodném s technologií pro palivočlánková osobní vozidla. Dvojnásobný tlak znamená větší množství energie v zásobě, a tedy i delší dojezd, ovšem také větší nároky na pevnost nádrže a s tím spojené větší investiční náklady. V neposlední řadě pak větší tlak znamená i více energie spotřebované na stlačení, s příslušným dopadem na ekologické účinky provozu, měřeno well-to-wheel“, tedy „od jámy po kolo“.

To úzce souvisí s problematikou „ekologického vodíkového hospodářství“, která je někdy zdrojem nedorozumění (viz například článek Vodík pro palivočlánková vozidla: úskalí statistik a srovnávání ). Nejčistší výroba vodíku je využívání elektrolýzy z obnovitelných zdrojů energie. K tomuto účelu probíhá ve světě více různých projektů, například německý Energiepark Mainz).

TOYOTA 3

 

Také v Japonsku se chystá obdobný projekt v oblasti mezi městy Yokohama a Kawasaki. Schéma tohoto projektu, s jehož implementací se počítá od dubna 2016, ukazuje obrázek výše. Projekt bude zahrnovat systém ekologické výroby vodíku elektrolýzou z obnovitelných zdrojů, systém pro optimalizaci zásob a přepravy vyrobeného vodíku a využití vodíku pro palivočlánkové vidlicové vozíky. Součástí projektu bude rovněž studie proveditelnosti celého vodíkového dodavatelského řetězce, zahrnující finanční i sociálně ekonomické vlivy. Podrobnosti projektu se nyní upřesňují.

Partnery projektu jsou na straně veřejného sektoru prefektura Kanagawa a města Yokohama a Kawasaki, na straně soukromého sektoru čtyři důležité průmyslové společnosti Iwatani Corporation, Toshiba Corporation, Toyota Motor Corporation a Toyota Turbine and Systems Inc. Celý projekt bude kromě toho spolufinancován z prostředků japonského ministerstva životního prostředí.

redakce Proelektrotechniky.cz

Zajímáte se o eleletromobilitu ve veřejné dopravě? Pokud ano, zde najdete mnoho zajímavých informací.

 

Pro-elektrotechniky_OK_mod1

Reklama na BusPressu – Klíč k dobrým obchodům

 

dekra_skola-MM

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.