cz  Czech      uk  EN

Projekt CHIC – švýcarské palivočlánkové autobusy Mercedes-Benz CITARO FuelCELL ujely milión kilometrů

pag-mm-15-brennstoffzellenpostauto-gr

V rámci evropského projektu CHIC, zaměřeného na provozní ověřování palivočlánkových autobusů, je od roku 2011 v provozu i pět palivočlánkových autobusů společnosti PostAuto Schweiz AG, hlavního švýcarského autobusového dopravce (v angličtině používá název PostBus). Ke konci července 2015 dosáhly tyto autobusy důležitý milník: dohromady najezdily celkem milión kilometrů.

Palivočlánkové autobusy společnosti PostAuto jsou provozovány ve švýcarském kantonu Aargau, v městě a okrese Brugg, kde jsou nasazovány do běžného linkového provozu v hornatých venkovských podmínkách. Slouží také jako kyvadlová doprava u významných událostí, jako je Světové ekonomické fórum v Davosu nebo filmový festival v Locarnu.

PostAuto používá v rámci projektu CHIC 12m palivočlánkové autobusy EvoBus typu Mercedes-Benz CITARO FuelCELL Hybrid o přepravní kapacitě 66 osob, z toho 33 sedících (viz foto). Jako zdroj energie slouží dva 120kW palivočlánkové moduly, doplněné lithium-iontovými bateriemi o kapacitě 26 kWh s výkonem 258 kW. Celkem 35 kg vodíku o tlaku 35 MPa je uloženo v sedmi nádržích. Palivočlánkové moduly, nádrže na vodík i trakční baterie jsou umístěny na střeše vozidla (viz obrázek).

 

180-schemabig

 

K pohonu slouží dva elektromotory o výkonu 80 kW, zabudované v nábojích kol. Spotřeba vodíku se pohybuje v rozmezí 10 – 14 kg/100 km.

Dalších osm těchto autobusů je v rámci projektů nasazeno v italských městech Bolzano a Milán. Pro různé rozvojové projekty v Evropě bylo těchto autobusů dosud vyrobeno více než dvacet.

Pro své autobusy vybudoval PostAuto ve spolupráci s firmou Carbagas/Air Liquide v městě Brugg plnicí stanici spolu s vlastním zdrojem vodíku, využívajícím obnovitelné zdroje energie – vodní energii, fotovoltaické panely a biomasu. Z celkem 80 tun vodíku, které byly spotřebovány od začátku projektu, bylo 70 t vyrobeno v této stanici a zbývajících 10 t dováženo v cisternách z jiných zdrojů.

Provoz parku palivočlánkových autobusů PostAuto uspořil od začátku projektu CHIC emise odpovídající 1 200 tunám oxidu uhličitého.

Projekt CHIC probíhá v letech 2010 – 2016. Nyní zahrnuje provoz celkem 26 palivočlánkových autobusů ve městech a regionech Aargau, Bolzano, Londýn, Milán a Oslo. Spolu s těmito aplikacemi byla do projektu zahrnuta i tzv. nultá fáze zahrnující zkušenosti z provozu palivočlánkových autobusů v Kolíně nad Rýnem, Hamburku a kanadském Whistleru.

Provoz je testován v různých městech s různým prostředím. Zahrnuje rozmanitý terén (plochý, hornatý), rozmanitý provozní režim (městský, příměstský, venkovský) a rozmanité rozmezí a rozmanité klimatické podmínky (mírné oceánské klima, horské zimní podmínky i horké středomořské klima).

Celkový rozpočet projektu CHIC, resp. jeho fáze 1, činí 81,8 mil. €, z toho 26 mil € je pokryto příspěvkem FCH JU (Společného podniku EU pro vodík a palivové články).

V současné době je diskutována možnost pokračování projektu po roce 2016. Další podrobnosti o tomto projektu se lze dočíst mj. v naší studii „E-mobilita v MHD“.

redakce Proelektrotechniky.cz

Zaujal vás článek! Více o elektromobilitě ve veřejné dopravě se dočte ZDE

logo proelektrotecniky OK

 

Reklama na BusPressu – Klíč k dobrým obchodům

 

dekra_skola-MM

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.