cz  Czech      uk  EN

Ballard a Solaris – společný projekt, palivočlánkové autobusy pro Hamburk

Solaris Electric 1

Kanadský výrobce palivočlánkových technologií Ballard Power System informoval na konci ledna 2014 veřejnost o dodávce pohonných jednotek pro dva palivočlánkové autobusy výrobce Solaris Bus & Coach pro hamburský dopravní podnik Hamburger Hochbahn AG.

Solaris Electric 3

Solaris Electric, foto Zdeněk Nesveda

Tento dopravce má již za sebou úspěšné zkušenosti s provozem devíti autobusů Mercedes-Benz Citaro s palivovými články Ballard v rámci projektu HyFLEET/CUTE z let 2006–2009 (viz studie „E-mobilita v MHD“). Zatímco u autobusů nasazených v rámci tohoto projektu byl palivový článek jediným zdrojem energie, palivočlánkové autobusy Solaris budou konstruovány jako elektrobusy s bateriemi na konstrukční platformě Solaris. Palivočlánkový modul Ballard FCvelocity®-HD7 zde bude sloužit jako zařízení pro prodloužení dojezdu.

Solaris Electric 2

Solaris Electric, foto Zdeněk Nesveda

FCvelocity®-HD7 představuje novou generaci palivočlánkových modulů Ballard, speciálně určených pro aplikace v autobusech. Jeho předchůdce, FCvelocity®-HD6, je charakteristický modulární stavbou o výkonu 75 nebo 150 kW při proudu 300 A a napětí 230–365 V v prvním případě a 465–730 V ve druhém případě. Palivem je čistý vodík o tlaku 350 barů (35 MPa).

Více zde

logo proelektrotecniky OK

Uveřejněno v rámci partnerské spolupráce s portálem prolelektrotechniky cz

BusPress podporuje rozvoj elektrické energie ve veřejné dopravě

 

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.