cz  Czech      uk  EN

ZeEUS, nový evropský projekt pro rozvoj elektrických autobusů zahájen

Škoda Battery Evolution 11

Ve čtvrtek 23. ledna 2014 byl slavnostně zahájen evropský inovační projekt ZeEUS (Zero Emission Urban Bus System, tedy systém městských autobusů s nulovými emisemi), koordinovaný Mezinárodní unií veřejné dopravy – UITP. V rámci tohoto 3,5letého projektu budou demonstrována různá inovativní technologická řešení pro 12m elektrické autobusy a jejich dobíjecí infrastruktury v provozu osmi evropských měst: Barcelona, Bonn, Glasgow, Londýn, Münster, Plzeň, Stockholm a jedno italské město, prozatím nespecifikované (pravděpodobně Řím). Výsledky analýz z těchto demonstračních provozů budou použity jako návod pro rozvoj elektrických autobusů v dalších evropských městech.

Elektrické autobusy v projektu ZeEUS zahrnují jak elektrobusy s různými způsoby dobíjení a různou dobíjecí infrastrukturou, tak i plug-in hybridní autobusy. Celkem půjde o 35 těchto vozidel, jak nově pořízených, tak již provozovaných v rámci jiných národních nebo evropských rozvojových programů. Součástí projektu budou i související výzkumné a vývojové aktivity.

Škoda Battery Evolution 1

Elektrobus Škoda, foto: Zdeněk Nesveda

Partnery projektu – členy projektového konsorcia, tvoří 40 podniků a jiných organizací, spojených svojí činností s vývojem a provozem elektrických autobusů: dopravci, dopravní agentury a organizátoři veřejné dopravy, výrobci, energetické společnosti, školy a výzkumná pracoviště. Partnery projektu ZeEUS za ČR jsou Škoda Transportation, Plzeňské městské dopravní podniky, Plzeňská teplárenská a Západočeská univerzita.

Celý článek zde

logo proelektrotecniky OK

Článek uveřejněn v rámci partnerské spolupráce s portálem Proelektrotechniky CZ

 

BusPress podporuje rozvoj elektromobility ve veřejné dopravě

Tagy: , , , ,

Komentáře uzavřeny.