cz  Czech      uk  EN

Škoda Battery Evolution – Evropský týden mobility

V rámci Evropského týdnu mobility měl ve čtvrtek 19. září 2013 v Praze svoji první, spíše neformální premiéru na veřejnosti další český elektrobus, prezentovaný pod značkou Škoda Battery Evolution, s karosérií Solaris a trakční výzbrojí Škoda Electric. Ačkoliv jde o prototyp, slibuje tento elektrobus svým budoucím provozovatelům a uživatelům některé velmi zajímavé vlastnosti.

Jde o standardní, 12metrový autobus a s tomu odpovídající obsaditelností, pohybující se podle konkrétní konfigurace sedících, stojících a míst pro invalidy kolem 85 osob. Jako zdroj energie slouží trakční baterie, umístěné jednak ve sloupku za stanovištěm řidiče a jednak v zadní části vozidla. Tím se lépe rozloží jejich hmotnost a zlepší poměr nápravových tlaků. Takto umístěné baterie přitom nijak významně neomezují potřebný pohyb cestujících uvnitř vozidla při městském linkovém režimu a zároveň zachovávají celkově vzdušný a prostorný dojem z interiéru, podpořený průhledným zadním oknem.

Kapacita trakčních baterií bude dodávána na míru konkrétním požadavkům provozovatele. V základní sestavě představeného prototypu činí přes 200 kWh, tak aby zajistila reálný dojezd s cestujícími srovnatelný s typy elektrobusů již provozovanými, tedy v rozmezí cca 140 až 180 km podle konkrétních podmínek. Vývoj elektrobusů podpořený zkušenostmi jejich provozovatelů nicméně směřuje k průběžnému dobíjení na trase doplněnému pomalým dobíjením s vyvažováním, tedy individuálním dobitím všech článků na plnou kapacitu, přes noc (viz. studie „E-mobilita v MHD“).

Celý článek zde, klik a jste tam!

 

Uveřejněno v rámci partnerské spolupráce s portálem www.proelektrotechniky.cz

 

 

 

Komentáře uzavřeny.