cz  Czech      uk  EN

Opava také otestovala elektrický autobus ŠKODA PERUN

Škoda Perun OPAVA

ŠKODA PERUN, moderní elektrobus vlastní koncepce ŠKODA ELECTRIC, úspěšně zahájil v roce 2014 testovací provoz ve vybraných českých a slovenských městech a v květnu také zamířil do Opavy, kdy ve dnech 12.5. – 16.5.2014 měli možnost cestující v Opavě vyzkoušet a ohodnotit jeho jízdní vlastnosti na některých linkách MHD. Cílem akce je vyzkoušet tuto alternativní možnost v podmínkách denního provozu.

Bateriový autobus, jehož název je složený ze slov Pure Electric RUNner evokující čistě bateriový provoz je dvanáctimetrový nízkopodlažní elektrobus s asynchronním trakčním motorem ŠKODA o výkonu 160 kWh s maximální rychlostí 70 km/h a celkovou obsaditelností 82 cestujících. Bezúdržbové trakční baterie Li-Pol s celkovou energií 222 kWh umožňují dojezd až 150 km na jedno nabití. Umístění baterií za řidičem a v zadní části vozidla zajišťují efektivní rozložení hmotnosti, dobrý poměr nápravových tlaků a především není neomezen pohyb cestujících uvnitř vozidla.

Velký důraz při vývoji elektrobusu Škoda byl kladen na využití moderních technologických trendů včetně technologie IGBT a kapalinového chlazení elektrovýzbroje. Samozřejmostí je komfortní diagnostický systém, modulární systém baterií, plně bezemisní provoz a rekuperace brzdné energie. Vytápění nebo klimatizace vozu je zajištěna z energie baterií. Kombinace těchto parametrů garantuje plně ekologické vozidlo s ohledem na zdravé životní prostředí. Velkou předností vozidla je jeho koncepční proměnlivost a možnost měnit technické parametry dle přání a požadavků zákazníka.

Vozidlo bylo zapůjčeno bezplatně na přání Městského dopravního podniku Opava, a.s. od společnosti ŠKODA ELECTRIC a.s., jenž je předním světovým výrobcem elektrických pohonů a trakčních motorů pro trolejbusy, tramvaje, lokomotivy, metro apod. a navazuje na dlouholetou tradici výroby Škodových závodů v Plzni. Nabízí moderní nízkopodlažní trolejbusy o délce 12m, 15m a 18m vybavené veškerou elektrovýzbrojí ŠKODA.

Díky svým dlouholetým zkušenostem a úspěchům v oblasti vývoje a výroby trolejbusů zařadila do svého portfolia i alternativní ekologická vozidla TriHyBus, Hybrid a Bateriový autobus jenž je možno v současné době v Opavě vyzkoušet.

TZ: Městský dopravní podnik Opava

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.