cz  Czech      uk  EN

První palivočlánkový autobus dorazil do Aberdeenu

 

fuelcelleuropadrb

Do skotského Aberdeenu byl v polovině března 2014 dodán první z parku deseti palivočlánkových autobusů od belgického výrobce Van Hool. Během následujících týdnů by k němu mělo přibýt i ostatních devět vozidel. Projekt vodíkových autobusů v Aberdeenu (Aberdeen Hydrogen Bus Project) se tak zařadí k jednomu z největších demonstračních projektů tohoto druhu v Evropě. Čtyři autobusy jsou zároveň součástí celoevropského projektu High V.LO-City, o němž jsme na našich stránkách již několikrát psali.

fuelcelleuropadra

Ilustrační foto: Van Hool

Ačkoliv technické podrobnosti dodávaných autobusů nejsou oficiálně publikovány, z dostupných informací lze usuzovat, že s největší pravděpodobností půjde o 13,2m palivočlánkový autobus typu Van Hool A330 Fuel Cell, vybavený jako zdrojem energie palivovým článkem Ballard FCvelocity®-HD6 pro těžká elektrická vozidla, případně jeho následovníkem Ballard FCvelocity®-HD7. První jmenovaný palivový článek je vyráběn v modulech 75 a 150 kW o hmotnosti 350, resp. 404 kg, dodávajících proud 300 A při napětí 230–365 V DC, resp. 465–730 V. Jako palivo používá plynný vodík.

K zásobování vodíkem bude sloužit velkokapacitní plnicí stanice, instalovaná v autobusových garážích Kittybrewster během roku 2014. Tři elektrolyzéry HySTATTM 60 kanadského výrobce Hydrogenics o celkovém výkonu 1 MW ji budou zásobovat denně až 400 kg vodíku. Dodavatelem celé plnicí stanice, která by měla být vybudována v letošním roce, je společnost BOC, člen Linde Group.

Provozovateli autobusů budou soukromé společnosti First a Stagecoach, které na britských ostrovech zajišťují ve velkém rozsahu osobní přepravu. Do provozu na městských linkách vyjedou palivočlánkové autobusy na podzim 2014. Jejich oficiální představení veřejnosti se plánuje na konferenci All-Energy, konané ve dnech 21. a 22. května 2014 v Aberdeenu.

Partnery Aberdeen Hydrogen Bus Project jsou Město Aberdeen, Aberdeenská skupina pro obnovitelnou energii (AREG), skotská vláda spolu s organizacemi  Scottish Enterprise a Technology Strategy Board a společnosti Scottish Hydro Electric Power Distribution, BOC, Van Hool, First, Stagecoach, Scotland Gas Networks a Element.

Uveřejněno v rámci partnerské spolupráce s portálem PROELEKTROTECHNIKY  CZ

logo proelektrotecniky OK

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.