cz  Czech      uk  EN

High V.LO.- City program, palivové články v belgických autobusech v běžném provozu

High V.LO.- City 2

V polovině května 2014 byl v Antverpách oficiálně představen první belgický palivočlánkový autobus. Park pěti těchto autobusů bude od září 2014 vozit cestující na pravidelných linkách na severu Antverp. Jejich provozovatelem bude dopravce De Lijn. Pořízení těchto autobusů je součástí evropského programu High V.LO-City, o němž jsme na našich stránkách již vícekrát psali. Na financování autobusů se podílí vlámská vláda a evropský Společný podnik pro palivové články a vodík (FCH JU).

High V.LO.- City 1

Výrobcem autobusů je belgický Van Hool, který již dodal 49 palivočlánkových autobusů do Evropy a Severní Ameriky. Jako jeden z mála světových výrobců má tato firma palivočlánkové autobusy ve své standardní produktové nabídce. V Antverpách bude, podle dostupných informací, sloužit jeho 13m autobus Van Hool A330 Fuel Cell, vybavený výkonnými palivovými články firmy Ballard. Podobné autobusy (s příslušnými úpravami pro levostranný provoz) budou provozovány například i ve skotském Aberdeenu.

Pro Antverpy byla dodána dvoudveřová verze s kapacitou 94 cestujících a dojezdem na jedno naplnění 350 km. Plnicí stanice se nachází v chemických závodech Solway severně od Antverp. Vodík zde vzniká jako vedlejší produkt při chloro-alkalické výrobě.

Kromě zmíněných pěti palivočlánkových autobusů se vlámská vláda chystá nakoupit také tři elektrobusy, což dohromady představuje investici 8 mil. €. K ekologizaci provozu by mělo přispět i plánované pořízení 123 diesel-hybridních autobusů s celkovou cenou zakázky 38 mil. €, o němž vlámská vláda nedávno rozhodla.

Uveřejněno ve spolupráci s portálem WWW.PROELEKTROTECHNIKY.CZ

logo proelektrotecniky OK

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.