cz  Czech      uk  EN

Nový palivočlánkový (Fuel Cell) autobus v pravidelném provozu v USA

 

Sun Bus Fuel Cell OK

Areál americké University of California ve městě Irvine bude mít od roku 2015 k dispozici nový palivočlánkový autobus. V polovině května 2014 o tom bylo rozhodnuto podepsáním dohody mezi sdružením na podporu čisté mobility CALSTART, University of California a dodavatelskými firmami – výrobcem palivových článků Ballard, autobusovým výrobcem ElDorado National a dodavatelem elektrické trakční výzbroje BAE Systems.

Půjde o palivočlánkový autobus konstrukce „American Fuel Cell Bus (AFCB)“, o němž jsme již psali na našem portále i ve studii „E-mobilita v MHD“. Je to 12m autobus hybridní koncepce, integrující palivový článek jako primární zdroj energie a trakční baterie jako doplňkový zdroj pro lepší energetický management.

Základem jeho konstrukce je autobus typu Axes společnosti ElDorado National vybavený 150kW energetickým modulem FCvelocity®-HD6 od firmy Ballard a pohonnou jednotkou HybriDrive® od BAE Systems. Jako vyrovnávací zdroj energie slouží 11kWh lithium-iontové trakční baterie.

První prototyp tohoto autobusu byl vyroben v roce 2011 pro kalifornskou dopravní společnost SunLine Transit Agency (viz foto). Spotřeba paliva podle provozních zkušeností tohoto dopravce činí necelých 9 kg vodíku na 100 km, což je energeticky ekvivalentní cca 30 litrům nafty. Dojezd vozidla na jedno naplnění nádrží dosahuje přes 550 km.

Autobus pro University of California bude v pořadí již šestým vyrobeným vozidlem této konstrukce.

Nejvíce provozovaných palivočlánkových autobusů ve světě prozatím pochází od belgického výrobce Van Hool. Jeho celkem 49 palivočlánkových autobusů již úspěšně jezdí v Evropě a Severní Americe.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Pro-elektrotechniky 2

 

Uveřejněno  v rámci partnerské spolupráce  portálem PROELEKTROTECHNIKY CZ

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.