cz  Czech      uk  EN

První elektrobusy na světě dobíjené pomocí elektromagnetické rezonance v běžném provozu!

Jižní Korea první na světě zprovoznila červenci 2013 silniční úsek elektrifikované komunikace, kde budou elektrické autobusy čerpat energii prostřednictvím bezdrátového nabíjení založené na technologii pole magnetické rezonance, která umožňuje nabíjení bez přímého kontaktu se zdrojem energie, pouhým přiblížením stroje do jeho blízkosti. Vodiče pro nabíjení jsou umístěné v hloubce 30 cm pod povrchem vozovky.

Na trase dlouhé 24 kilometrů v jihokorejském městě Gumi budou zatím v běžném provozu dva městské autobusy on-line Electric Vehicles (Olev). Do roku 2015 se počítá s nasazením dalších deseti vozů.

Nabíjecí proud je přenášen bezdrátově přes tvarové  magnetické pole rezonance (SMFIR), což je technologie vyvinutá vědci z Korea  Advanced Institute of Science and Technology (KAIST –  korejský institut vědy a techniky ). Ve vodičích  běží napětí  100kw,  při bezdrátovém nabíjení se používá dvojice měděných cívek, které jsou naladěny na stejnou elektromagnetickou frekvenci,  v tomto případě je to 20 kHz elektromagnetické pole, čímž se  přenáší energie z jednoho zařízení na druhé. Princip umožňuje teoreticky dobíjet autobus až na vzdálenost několika metrů, v případě OLEV jsou cívky na autobusu umístěny 17 cm nad povrchem silnice. Účinnost přenosu 85%  je impozantní, tvar elektromagnetického  pole je nastaven tak, aby co nejméně energie tepla se dostávala do okolí.

Princip nabíjení SMFIR pro elektrobusy je vysoce efektivní, protože využívá pouze malých baterií, použité baterie mají třetinovou velikost oproti běžným elektrobusům, což výrazně snižuje celkovou hmotnost vozidla a tím i nižší spotřebu energie. Výhodou je, že nikdy není třeba vozidlo dobíjet dodatečně mimo provoz. Elektrifikované části silnice jsou přibližně pouze 5-15% celé trasy (autobus se nabijí například také, když stojí na semaforu na červenou). Dalšího zvyšování efektivity je dosaženo vypínáním jednotlivých úseků, které se automaticky spínají až při průjezdu autobusu. Elektrické pole není škodlivé živým organismům, povolená úroveň záření je stanovená mezinárodními standardy EMF.

Princip nabíjení SMFIR , prezentace v pdf, klik a jste tam!CIRP-Design-2011-Paper34-Suh

 BusPress – bezdrátový přenos el. energie

Princip dobíjení pomocí pole elektromagnetické rezonance již dostatečně popsán. Převážně se s ním setkáváme v případech dobíjení malých spotřebičů, nové trendy vznikají u nabíjení přístrojů, které se nabíjí jeden z druhého, například tablet nebo smartphone v blízkosti notebooku a podobně. V budoucnu mají šanci vzniknout globální nabíjecí sítě, kdy se bude samo automaticky nabíjet vše v blízkosti zdrojů, nejen telefony a tablety, ale i auta, skútry, elektrokola.  V domácnosti bezdrátovým přenosem energie se budou automaticky dobíjet spotřebiče – vrtačky, hodiny, fotoaparáty. Ta doba reálného využití elektromagnetických polí není již tak vzdálená. Perspektiva v dopravě je již jasná, BusPress s napětím sleduje nově vznikající technologie ve veřejné dopravě a přináší o nich informace.

Text: Zdeněk Nesveda

použitý zdroj: extremetech

 VIDEO:  on-line Electric Vehicles (Olev).

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.