cz  Czech      uk  EN

Elektrobusy – Dynamické dobíjení pro elektrobusy v Jižní Koreji

Dva měsíce provozu má za sebou systém elektrobusů s indukčním dobíjením během jízdy v jihokorejském městě Gumi, zahájený 6. srpna 2013. Tento systém je označován zkratkou OLEV (on-line electric vehicles). Prozatím jde o dvě zkušební vozidla a v případě příznivých výsledků po vyhodnocení na konci tohoto roku by jejich park měl do roku 2015 vzrůst na celkem 12.

Systém dynamického indukčního dobíjení elektrobusů vyvinul Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST). Jde o jeden z prvních systémů tohoto druhu na světě, a předchází tak i plánované dynamické dobíjení elektrobusů ve španělské Malaze v rámci připravovaného projektu Victoria (blíže o projektu Victoria zde).

Dynamické indukční dobíjení elektrobusů OLEV přenáší výkon 100 kW při frekvenci 20 kHz a účinnosti přenosu 85 %. Světlá výška vozidla, tedy vzdálenost mezi povrchem vozovky a spodkem autobusu, je při použití této technologie 17 cm. Pro srovnání: Testovací provoz stacionárního indukčně dobíjeného elektrobusu v Utah State University, USA dosahuje 90% účinnosti přenosu při vzdálenosti vozidla od vozovky 15 cm. Účinnost indukčního dobíjení elektrobusů EPT Elfo Cacciamali na zastávkách v Turíně, které je v běžném provozu od roku 2003, činí 95 % (světlou výšku výrobce neudává).

Oproti srovnatelnému statickému dobíjení umožňuje tato technologie třikrát menší baterie, s příznivými dopady na rozměry, hmotnost a spotřebu energie vozidla. Podle KAIST je použití této technologie v souladu s mezinárodními standardy povolujícími bezpečné elektromagnetické pole nejvýše 62,5 miligaussů (mG).

Celý článek zde, klik a jste tam

Uveřejněno v rámci partnerské spolupráce s portálem www.proelektrotechniky.cz 

BusPress mediálně podporuje rozvoj elelektromobility ve veřejné dopravě

Komentáře uzavřeny.