cz  Czech      uk  EN

Premiéra – Bombardier PRIMOVE: 200kW indukční dobíjení na veřejných komunikacích

Začátkem září 2013 měl v německém Braunschweigu premiéru systém indukčního dobíjení Bombardier PRIMOVE. Jako první na světě byl použit u standardního 12m elektrobusu a při dobíjení přenáší výkon 200 kW. Součástí systému PRIMOVE jsou pevná a vozidlová část dobíjecího zařízení včetně nově vyvinutých trakčních baterií PRIMOVE. Bezpečnost tohoto vysoce výkonného přenosu garantuje uznávaná německá zkušební organizace TÜV SÜD, s níž výrobce úzce spolupracuje a která schválila tento dobíjecí systém pro provoz na veřejných komunikacích.

První zkoušky systému PRIMOVE proběhly letos v Mannheimu – viz náš článek „Bezdrátové dobíjení e-busů na trase“ , který názorně ukazuje princip indukčního dobíjení.

Od letošního prosince se předpokládá ve spolupráci se společností Bombardier plné provozní nasazení tohoto systému v Braunschweigu na okružní lince M19 městské dopravy, provozované dopravním podnikem Braunschweiger Verkehrs-AG. Zpočátku půjde o standardní 12m elektrobusy, později k nim přibydou 18m kloubové elektrobusy Solaris. Infrastruktura indukčního dobíjení je ukryta pod vozovkou a její chladicí systém je integrován do reklamního sloupku na zastávce.

Sám princip indukčního dobíjení u elektrobusů není novinkou. Již od roku 2003 slouží například více než dvacet indukčně dobíjených 7,5m elektrických midibusů na linkách MHD v italském Turíně – podrobnosti viz v naší studii „E-mobilita v MHD“. Přenášený výkon při indukčním dobíjení zde však činí 60 kW, v porovnání se systémem PRIMOVE je tedy méně než třetinový.

Celý článek zde, klik a jste tam!

Uveřejněno v rámci partnerské spolupráce s portálem www.proelektrotechniky.cz

VIDEO:  Bombardier PRIMOVE, indukční nabíjení E BUS

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.