cz  Czech      uk  EN

Elektrobusy budou nejlevnější přepravní platformou pro dopravní obslužnost měst a obcí!

Škodovka a ABB přináší elektrobusy do českých měst. V průběhu několika let budou elektrické autobusy nejlevnější přepravní platformou pro dopravní obslužnost měst a obcí. Společnosti ABB a Škoda Electric dnes oznámily podepsání dohody o spolupráci na dodávce systémového řešení elektrického autobusu včetně nabíjecí infrastruktury pro město Plzeň. Celkové řešení se skládá z vlastního vozidla vybaveného elektrickou výzbrojí a pohony od Škoda Electric. Na straně dopravní infrastruktury ze systému ARCS (Automatic roof-top Connection System) který zajišťuje bezobslužné propojení vozidla s inteligentním nabíjecím systémem ABB TERRA E-BUS, vyvinutého na standardu Combo 2, který se stane od roku 2017 závazným pro všechny výrobce elektromobilů z pohledu následného schválení pro provoz na veřejných komunikacích. Spolupráce obou koncernů je přirozenou reakcí na sílící požadavky trhu v oblasti veřejné dopravy po nových ekologických technologiích.

Řada světových metropolí jako například Brusel, Hamburg či Tallinn se zavázaly postupně od roku 2015 k náhradám klasických autobusů elektrickými, s cílem zcela eliminovat dieselový pohon z MHD v horizontu dalších 10 let, tedy do roku 2025. Řešení ABB E-BUS umožňují dopravním podnikům přechod k ekologické hromadné dopravě a celkovému snížení provozních nákladů v budoucnosti. Několik nezávislých studií potvrdilo, že v průběhu několika let budou elektrické autobusy z pohledu celkových nákladů (tzv. TCO) na provoz linky, nejlevnější přepravní platformou pro dopravní obslužnost měst a obcí. Poslední propočty hovoří o snížení TCO nákladů cca o 25% v porovnání s klasickými dieselovými autobusy.

ABB poskytuje technologie a řešení pro nabíjení elektrických vozidel v oblasti osobní i hromadné dopravy a výrobcům elektrických autobusů dává k dispozici klíč k úspěchu v podobě sofistikované nabíjecí infrastruktury schopné komunikovat s nadřazenými systémy koncového zákazníka (např. dispečink či informační systém DP atd.). Společnost disponuje vlastními vývojovými a výrobními závody, dohledovými centry, servisem a propracovanou logistikou náhradních dílů s celosvětovým pokrytím ve více než 100 zemích. Právě schopnost poskytnout vedle špičkové technologie i takovéto zázemí je pro strategickou oblast MHD naprosto klíčová.

Škoda Electric je předním světovým výrobcem trolejbusů a elektrické výzbroje pro městskou hromadnou dopravu a železniční vozidla. Jen během posledního půl roku uzavřela kontrakty v lotyšské Rize, bulharské Sofii a slovenské Bratislavě na téměř 260 vozidel za 4,4 miliardy korun. Kromě trolejbusů vyrábí také elektrické pohony a trakční motory, například pro americký koncern GE Transportation v současnosti Škoda Electric vyrábí 660 kusů kompletních mechanických pohonů pro 110 lokomotiv, které budou určené pro osobní přepravu v Kazachstánu. Do čínského města Su-čou míří kompletní trakční výzbroj pro 23 pětivozových jednotek metra a korejské společnosti Hyundai Rotem dodává kompletní elektrovýzbroj a mechanický pohon pro osm desítek lokomotiv.

Vysoká technická úroveň výrobků Škody Electric, dlouhodobá zkušenost s výrobou a vynikající kvalita technologie spolu s vysokou produktivitou zaměstnanců nabízí efektivní podmínky pro úspěšnou výrobu určenou pro domácí i zahraniční trhy. Každoročně společnost investuje stovky miliónů korun do výzkumu a vývoje. V oblasti ekologické dopravy nabízí Škoda Electric komplexní systémová řešení mj. i pro městskou hromadnou dopravu.

ABB (www.abb.cz) je přední světovou společností působící v oblasti energetiky a automatizace. Umožňuje zákazníkům ze sféry průmyslu a výroby a distribuce energií zlepšit jejich výkonnost při současném snížení dopadu jejich činností na životní prostředí. ABB má kolem 145 000 zaměstnanců ve více než 100 zemích světa. V České republice působí na osmi lokalitách a zaměstnává více než 3 300 lidí.

TZ: ABB

BusPress, o elektrobusech jsme napsali, klik a jste tam!

 VIDEO ABB:

Tagy: , , , , ,

Komentáře uzavřeny.