cz  Czech      uk  EN

Nové autobusy CNG pro Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova

 

Plynové autobusy, patrně postupně vytlačí nerentabilní trolejbusy! Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova letos koupí dvanáct nových autobusů, čtyři z nich na zemní plyn. Odhadovaná cena je 51,2 milionu korun, jak je uvedeno ve věstníku veřejných zakázek.

Zajímavostí je, že čtyři z poptávaných autobusů budou jezdit na stlačený zemní plyn. „Vzhledem k záměru vybudovat plnicí stanici zemního plynu zároveň poptáváme první várku autobusů s pohonem CNG,“ potvrdil generální ředitel dopravního podniku Jiří Melničuk. Autobusy budou jezdit v síti městské hromadné dopravy po Chomutově a Jirkově.

Dalších osm autobusů bude většinou nízkopodlažních a různé délky. Orientační cena uvedená v zadávací dokumentaci k vypsané veřejné zakázce je 51,2 milionu korun.

CNG autobusy pro Chomutov a Jirkov

O autobusech na plyn se v Chomutově mluví už dlouho. A není vyloučeno, že v budoucnu nahradí trolejbusy. Zatím to sice nikdo neřekl přímo, ale všechno tomu nasvědčuje. Už před dvěma lety náměstek primátora Jan Řehák mluvil o potřebné analýze ohledně přechodu na CNG autobusy. A myšlenku tehdy v rozhovoru pro Chomutovský deník připustil i generální ředitel Melničuk. „Je na čase zvážit i jiné alternativy, které se nám teď honí hlavou a které se nabízí například přechod k CNG ,“ uvedl tehdy.

Bylo to poté, co Chomutov nezískal dotaci na modernizaci MHD. Za ní chtěl mimo jiné pořídit devět nových trolejbusů a zrekonstruovat hlavní trolejbusovou trať. A napovídá tomu i fakt, že dopravní podnik chce kromě autobusů postavit také plnicí stanici zemního plynu. Ta by se pro větší počet vozů jistě vyplatila.

Zdroj: ČTK, Josef Dušek

ilustrační foto: Solaris
reklama:

CNG silné téma veletrhu EUROTRANS Brno 2013!

“EUROTRANS veletrh obchodních příležitostí”

 Kontakty BVV, informace o veletrhu EUROTRANS 2013

Tagy: , , , ,

Komentáře uzavřeny.