cz  Czech      uk  EN

Irizar Group je další evropský výrobce elektrobusů prezentuje první provozní výsledky

autobus-i2e ok

K evropským výrobcům elektrobusů a plug-in hybridních autobusů, jejichž produkty a zkušenosti průběžně sledujeme a uveřejňujeme na našem portále, jako například Solaris, SOR, Siemens/Rampini, Volvo, VDL, BYD, Škoda, EVC, Lbus, Evropro či Wrightbus, se připojuje i španělská firma Irizar Group. Jak byla v říjnu 2014 informována odborná veřejnost, dva její elektrobusy typu Irizar i2e od letošního léta úspěšně absolvují zkušební provoz v městské dopravě v Barceloně a v San Sebastianu.

Elektrobus Irizar i2e je 12m plně elektrický autobus o kapacitě 24 sedících (počet stojících není znám). K pohonu slouží trakční elektromotor o výkonu 230 kW. Jako zásobník energie slouží sodíko-niklové baterie o celkové kapacitě 376 kWh a jmenovitém napětí 600 nebo 650 V. Tyto baterie jsou doplněny superkapacitory o výkonu 125 V. Nabíjení probíhá ze zásuvky po dobu 5 hodin.

Jak patrno, používá Irizar i2e zcela odlišný koncept trakčních baterií než většinou používané lithium-iontové baterie. Sodíko-niklové baterie, nazývané též ZEBRA, patří mezi baterie užívající roztavené soli. Pracují při teplotě přes 200 °C a zkušebně se používaly jako trakční baterie například u francouzského projektu „100 Bus Electriques“ (viz studie „E-mobilita v MHD“). Testují se rovněž k použití u akumulátorových elektrických vlaků.

Délku dojezdu Irizar i2e na jedno nabití trakčních baterií udává výrobce v rozmezí 200 až 250 km, čili podobně jako již zmiňovaný BYD. Jde tedy koncepčně o tzv. noční elektrobus, viz uvedená studie „E-mobilita v MHD“.

Tento elektrobus byl zkonstruován jako součást evropského projektu ZeEUS (Zero Emission Urban Bus System, tedy systém městských autobusů s nulovými emisemi), koordinovaného Mezinárodní unií veřejné dopravy – UITP. V rámci tohoto 3,5letého projektu se 40 partnery, zahájeného začátkem letošního roku, budou demonstrována různá inovativní technologická řešení pro 12m elektrické autobusy a jejich dobíjecí infrastruktury v provozu osmi evropských měst.

Dosavadní výsledky zkušebního provozu, probíhajícího v rámci tohoto projektu, potvrzují předpoklady výrobce:

Zkušební provoz v Barceloně, probíhající od srpna 2014, zahrnuje denní provozní nasazení po dobu 16 hodin při průměrné cestovní rychlosti 10–11 km/h a denním proběhu 160–180 km.

Zkušební provoz ve španělském San Sebastianu, probíhající od července 2014, rovněž zahrnuje 16hodinové denní provozní nasazení. Denně přitom ujede na jedno nabití cca 250 km průměrnou cestovní rychlostí 17 km/h.

Uveřejněno ve spolupráci s portálem www.proelektrotechniky.cz

 

Pro-elektrotechniky 2

Komentáře uzavřeny.