Vybíráme ze stránek našeho partnera Proelektrotechniky cz zajímavou novinku, která je dalším jasným důkazem, že elektrobusy jsou pro dopravu ve městech perspektivní alternativa pro budoucnost.
Německý regionální dopravce Rhein-Neckar-Verkehr GmbH (RNV) připravuje pravidelný provoz dvou 12m indukčně dobíjených elektrobusů v Mannheimu. Jako dobíjecí technologie bylo použito zařízení PRIMOVE společnosti Bombardier. K jeho zahájení, plánovanému na léto 2015, byl učiněn významný krok v polovině května 2015, kdy byl městskému dopravci předán druhý z elektrobusů od švýcarského výrobce Hess.
Sám princip indukčního dobíjení u elektrobusů není novinkou. Již od roku 2003 slouží například více než dvacet indukčně dobíjených 7,5m elektrických midibusů na linkách MHD v italském Turíně – podrobnosti viz v naší studii „E-mobilita v MHD“. Přenášený výkon při indukčním dobíjení zde však činí 60 kW, zatímco technologie PRIMOVE přenáší výkon až 200 kW.
Základem pevné části dobíjecího zařízení PRIMOVE je primární vinutí, instalované těsně pod povrchem vozovky, v němž vzniká elektromagnetické pole. Jeho magnetické odstínění brání elektromagnetické interferenci. Pevnou část dále tvoří DC napájecí kabely a měniče na střídavé napětí primárního vinutí, systém detekce vozidla a systém SCADA pro řízení a diagnostiku dobíjecí stanice. Pevná část je zapnutá pouze během dobíjení, aby bylo vyhověno požadavkům na elektromagnetickou ochranu.
Vozidlovou část tvoří vozidlová sběrnice s kompenzačním kondenzátorem, umístěná na spodku vozidla, která přemění elektromagnetické pole primárního vinutí pevné části na střídavý proud. Na ni navazuje měnič, který jej transformuje na stejnosměrný proud dobíjející baterii (nebo jiné zařízení na ukládání elektrické energie). Vozidlovou část doplňuje detekční systém, který detekuje pevnou část dobíjecího zařízení a koordinuje jeho zapnutí a vypnutí.