cz  Czech      uk  EN

Čtyři indukčně dobíjené elektrobusy Solaris v pravidelném provozu v Berlíně

urbino_electric_in_berlin_31.08.2015

Od dubna 2015 se prvním hlavním městem na světě, provozujícím indukčně dobíjené elektrobusy, stal Berlín. V této době bylo započato s instalací první stanice pro indukční dobíjení v tomto městě. Na konci srpna 2015 byl slavnostně zahájen provoz „elektrobusové linky“ č. 204 městského dopravce Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) – viz schéma trasy na obrázku níže, obsluhované čtyřmi elektrobusy Solaris Urbino 12 electric s indukčním nabíjením Bombardier PRIMOVE.

12m dvoudveřový městský elektrobus Solaris v provedení pro Berlín (viz foto a obrázek s umístěním jednotlivých zařízení) má celkovou přepravní kapacitu 70 míst, z toho 33 sedících.

K pohonu slouží 160kW asynchronní elektromotor typu TSA TMF 35 od Vossloh Kiepe GmbH, umístěný před zadní nápravou. Jako zásobník energie slouží lithium-iontové trakční baterie PRIMOVE Batterie 90 od firmy Bombardier o kapacitě 90 kWh, pracující pod napětím 660 V DC. Baterie jsou umístěny na střeše vozidla.

urbino_electric_in_berlin_6_31.08.2015

 Autobus je klimatizovaný, k vytápění slouží elektrické topení Spheros o příkonu 20 kW.

K indukčnímu dobíjení na 6,1 km dlouhé lince 204 s 18 zastávkami slouží technologie Bombardier PRIMOVE 200. Nabíjecí zařízení jsou připojena ke střídavé síti 400 V AC a pro bezpečný pravidelný provoz na lince jsou potřeba tři: dvě na trase (Südkreuz and Hertzallee) a jedno v garážích BVG (ulice Indiry Gandhi). Nabíjení probíhá výkonem 200 kW po dobu 4 – 7 minut. Energetickou účinnost přenosu udává výrobce v hodnotě >90 % bez dalších podrobností.

urbino_electric_in_berlin_7_31.08.2015

Schéma trasy obsluhované čtyřmi elektrobusy Solaris Urbino 12 electric s indukčním nabíjením Bombardier PRIMOVE

Doba jízdy elektrobus z konečné na konečnou je cca 24 minut. Elektrobusy jezdí ve 20minutovém intervalu.

mmm

Projekt indukčně dobíjených elektrobusů v Berlíně „E-Bus-Berlin“ je součástí programu „International Showcase Programme for E-mobility Berlin Brandenburg“, spolufinancovaného z rozpočtu Spolkového ministerstva dopravy a digitální infrastruktury (BMVI). Z rozpočtu tohoto programu získal projekt finanční příspěvek 4,1 mil. €, tedy cca 110 mil. Kč. Partnery projektu jsou dopravce Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), Technická univerzita Berlín (TU) a průmyslové společnosti Solaris Deutschland, Bombardier Transportation a Vossloh Kiepe GmbH.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Uveřejněno ve spolupráci s Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

Reklama na BusPressu – Klíč k dobrým obchodům

 

dekra_skola-MM

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.