V pátek 7. prosince ve Vysokém Mýtě ve výrobním závodě Iveco Czech Republic a.s. byly slavnostně předány speciálně upravené autobusy IVECO CROSSWAY krajským ředitelům Hasičských záchranných sborů. Dva autobusy si převzal zástupce Středočeského kraje, po jednom autobusu zástupci krajů Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Jihomoravského, Zlínského, Moravskoslezského, Královéhradeckého a Pardubického. Zbývající kraje jsou také vybaveny podobnými typy autobusů, dodanými již v předchozích letech. Z celkové hodnoty zakázky 43 668 000 Kč bylo 85% způsobilých výdajů financováno z Integrovaného operačního programu, který byl v Bruselu potvrzený 23. prosince loňského roku v rámci projektů „ Živelná pohroma“. Zakázka byla včetně výběrového řízení realizována prostřednictvím autorizovaného dealera IVECO společností TEZAS servis a.s.
Ředitelé Hasičských záchranných sborů České republiky
Předání se účastnil generální ředitel Iveco Czech Republic a.s. Ing. Pavel Pachovský, první náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost Jaroslav Hruška, náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví PhDr. Robert Ledvinka, generální ředitel HZS ČR plk. Ing. Drahoslav Ryba, plk. Mgr. Josefe Slavík, náměstek generálního ředitele HZS, Ing. Jiří Kalousek, šéf prodeje autobusů IVECO v České republice a Ing. Hana Macháňová z prodejního oddělení TEZAS.
Pánové z leva: plk. Ing. Drahoslav Ryba, Ing. Pavel Pachovský, plk. Mgr. Josef Slavík
Ing. Jiří Kalousek
Hasičské speciály IVECO CROSSWAY 12 M
Ve Vysokém Mýtě mají bohaté zkušenosti s výrobou podobných speciálů. Základ tvoří sériový meziměstský autobus IVECO CROSSWAY 12 M, který byl na základě specifikace upraven pro potřeby hasičů v zakázkové dílně přímo u výrobce. Autobusy jsou vybaveny osmi litrovými motory Iveco Cursor 8, které splňují emisní třídu EVV Euro 5, v kombinaci s automatizovanou šestistupňovou převodovkou ZF 6 HP. Patrně se jedná o nejrychlejší autobusy na našich silnicích, které mají nastavený omezovač rychlosti až na hranici 130 km/h. Autobus je bezpečný a dobře ovladatelný díky svým jízdním vlastnostem, bezpečnostním systémům a kotoučovým brzdám na všech kolech. Celý prostor je klimatizovaný, vybavený turistickými sedadly se zvětšenou roztečí. Střední rozšířené dvoukřídlé dveře umožňují dobrý nástup i možnost nakládat různé vybavení, středová plošina je vybavena úchyty pro invalidní vozíky. Na pravé straně za předním kolem je naistalován vývod pro externí plnění vzduchu do brzdové soustavy a vývod pro externí dobíjení akumulátorů. V prostoru za středními dveřmi je umístěna kuchyňka s mikrovlnou troubou, chladničkou a boilerem pro přípravu teplých nápojů. Mimo základní povinné výbavy autobusy disponují zdravotními lehátky, dobíjecími ručními svítilnami, hledacími reflektory, vysílačkou a komunikačními prostředky integrovaného záchranného systému. Tažné zařízení umožnuje používat přívěsy až do celkové hmotnosti 2 t. Barevná úprava vozů je v typizovaném odstínu „hasičské červené“ v kombinaci s širokým bílým pruhem s reflexním efektem a bílým označením HASIČI. Výjimku tvoří pouze autobus pro Moravskoslezský kraj, který je opatřený lakováním v odstínu nápadné reflexní červené. Autobusy podobně jako všechna ostatní hasičská vozidla jsou vybaveny výstražnými majáky a zvukovou signalizací.
Autobus pro Moravskoslezký kraj v barevném provedení reflexní červené
Sedadla v turistickém provední z rošířenou roztečí – celková kapacita 39 míst
IVECO CROSSWAY – pracoviště řidiče
Pracoviště řidiče IVECO CROSSWAY
Kuchyňka pro přípravu teplých nápojů a pokrmů
Motor Iveco Cursor 8, který splňuje emisní třídu EEV Euro 5
Využití hasičských autobusů
Technik strojní služby MV – generálního ředitelství HZS ČR kpt. Ing. Jaroslav Maděra vysvětluje, proč jsou autobusy se speciální výbavou pro záchranné sbory důležité: „Pořízené autobusy budou hasičským záchranným sborům krajů sloužit pro evakuaci a přepravu osob z postiženého území do nouzových míst pro ubytování, střídání nasazených sil na místě zásahu na velké vzdálenosti či pro přeskupování sil Hasičského záchranného sboru České republiky v rámci České republiky“.
Text, foto: Zdeněk Nesveda
Projekt EUROTRANS
Obchodní aktivity výrobců autobusů, novinky v autobusovém průmyslu monitorujeme v rámci projektu EUROTRANS.
EUROTRANS – mobilita v nejširším měřítku: velký formát připravovaného veletrhu společností Veletrhy Brno a.s. nabízí maximální prostor pro veškeré obory dopravního průmyslu. Osobní silniční doprava je zastoupena v nomenklatuře již v zavedeném projektu AUTOTEC. Položíme-li si otázku, zda dopravní a motoristické veletrhy mají i v dnešní době své opodstatnění, je odpověď jednoznačně ano. Kvalita a úroveň veletrhů vypovídá o technické vyspělosti společnosti. Příkladem toho jsou veletrhy na západ od našich hranic, ale i v Japonsku, USA, Číně a Arabských Emirátech. Brno s historickým statutem veletržního města má k pořádání podobných veletrhů ty nejlepší předpoklady. Geografická poloha výstaviště je výhodná pro návštěvníky a vystavovatele z oblasti střední a východní Evropy, což také zdůraznil generální ředitel BVV pan Jiří Kuliš při setkání s novináři na tiskové konferenci v Praze. Obnovení zvyklostí velkých reprezentativních veletrhů s mimořádným dopadem na průmyslovou sféru obchodu je hlavním cílem nového veletrhu EUROTRANS, což vyplývá i z dalších informací, které také zazněly na konferenci v Praze. Organizátor veletrhu potvrdil, že již nyní oslovil více než 9 500 potenciálních vystavovatelů ze všech dopravních oborů.