cz  Czech      uk  EN

Další dva vodíkové autobusy budou jezdit v Londýně

Van Hool Fuel Cell 2

V Londýně je v současné době provozováno celkem osm palivočlánkových autobusů jako součást evropského projektu CHIC (podrobnosti k tomuto projektu viz v naší studii „E-mobilita v MHD“. Nyní k nim přibydou další dva, tentokrát od jiného výrobce a s mírně odlišnou koncepcí pohonu. Na dodávku dvou dalších palivočlánkových autobusů pro Londýn byla těsně před Vánoci 2015 podepsána dohoda mezi belgickým výrobcem autobusů Van Hool a londýnským organizátorem městské dopravy Transport for London.

Van Hool Fuel Cell 1

Autobusy Van Hool A330 Fuel Cell, foto: Van Hool 

Současný park londýnských palivočlánkových autobusů tvoří pro tento účel konstruovaný 12m jednopodlažní autobus s karoserií Wrightbus Pulsar a podvozkem VDL SB200. Primárním zdrojem energie je palivočlánková jednotka Ballard FCVelocity HD6 o celkovém výkonu 150 kW, doplněná 240kW superkapacitorovými zásobníky energie. Vodík o tlaku 35 MPa je uskladněn ve čtyřech nádržích na střeše autobusu, které ho pojmou cca 33 kg.

Palivočlánkové autobusy Van Hool A330 Fuel Cell ve třínápravové třináctimetrové verzi slouží již úspěšně ve skotském Aberdeenu. Do Londýna bude dodána 12metrová dvoudveřová verze o kapacitě 35 sedících a cca 35 stojících cestujících (viz obrázky).

Van Hool Fuel Cell 3

Autobusy Van Hool A330 Fuel Cell, foto: Van Hool 

I zde bude základním zdrojem elektrické energie pro pohon palivočlánková jednotka Ballard řady FCvelocity®. Tentokrát však půjde o typ FCvelocity®-HD7 o výkonu 90 kW, tedy o 40 % nižším oproti jeho předchůdci. Tato jednotka pracuje v rozmezí napětí 280–420 V DC při proudu 288 A. Palivem je, jako u všech těchto jednotek, čistý vodík. Vlastní palivočlánkový zdroj váží 256 kg, plus 125 kg související vzduchové a chladicí zařízení. Tato palivočlánková jednotka je pro pohon autobusu doplněna lithium-iontovými bateriemi. Jejich kapacitu výrobce prozatím neudává; z porovnání různých sestav pohonů pro palivočlánkové autobusy v Evropě a USA lze usuzovat, že se bude pohybovat kolem cca 30 – 40 kWh.

Díky menšímu výkonu palivového článku oproti předchozím typům autobusů je dosahována významná úspora paliva. Zatímco v konfiguraci se 150kW palivovým článkem se spotřeba vodíku pohybuje kolem cca 10 kg/100 km, v konfiguraci s 90kW palivovým článkem se očekává její pokles na 8 kg/100 km. Tím se přibližuje dosud rekordně nízké spotřebě u českého projektu TriHyBus, aniž by k tomu byly třeba superkapacitory jako třetí, vyrovnávací zdroj energie. Tomu odpovídá i o něco menší zásoba vodíku v nádržích autobusu – 30 kg oproti 33 kg u jeho předchůdce. Přitom je zachován denní dojezd 300 km požadovaný zadavatelem.

Podobně jako dnešních osm palivočlánkových autobusů budou i další dva jezdit na lince RV1 mezi stanicemi Covent Garden a Tower Gateway dlouhé 6,2 km s celkem 27 zastávkami.

Smlouva na dodávku těchto autobusů je realizována v rámci evropského projektu 3Emotion (Environmentally friendly Efficient Electric Motion), kde Van Hool působí jako koordinátor. Cílem projektu je překonat mezeru mezi současnými demonstračními provozy palivočlánkových autobusů a jejich provozní nasazením ve větším rozsahu. Projektové konsorcium má celkem 14 členů z řad výrobců, dopravců a organizátorů dopravy. Kromě společnosti Van Hool sem patří i zmíněný Transport for London, belgický provozovatel veřejné dopravy De Lijn nebo plynárenská technologická společnost Air Liquide.

redakce Proelektrotechniky.cz

Pro-elektrotechniky 2

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

dekra_skola-MM

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.