cz  Czech      uk  EN

Vodíkové autobusy po roce provozu v Aberdeenu

DSCN3535

Na začátku března 2016 zaznamenaly palivočlánkové autobusy ve skotském Aberdeenu rok úspěšného provozu na linkách hromadné dopravy. Protože jde o největší park palivočlánkových autobusů v Evropě – v tomto městě je jich provozováno celkem deset, navíc v ne právě ideálních klimatických podmínkách studeného a deštivého Skotska, mají jeho výsledky co říci k celkové situaci a vývojovým perspektivám této zajímavé oblasti elektromobility.

Palivočlánkové autobusy propojují záchytná parkoviště s centrem města. Čtyři z nich slouží na lince X40 dopravní společnosti First ze stanice Bridge of Don do stanice Kingswells Park and Ride a šest na lince X17 dopravní společnosti Stagecoach ze stanice Guild Street do Westhill Park and Ride.

Během roku najezdily tyto autobusy celkem 250 tisíc mil, tj. 400 tisíc km a přepravily více než 440 tisíc cestujících. K tomu se mnohokrát předvedly na rozmanitých osvětových akcích. Za rok provozu byly jejich nádrže více než 1600krát naplněny vodíkem, kterého se spotřebovalo přes 40 tun. Průměrná spotřeba tedy činila cca 10 kg vodíku na 100 km, jak je u palivočlánkových autobusů tohoto typu obvyklé.

Na těchto linkách slouží 13,2m palivočlánkový autobus typu Van Hool A330 Fuel Cell (viz foto), vybavený jako zdrojem energie palivovým článkem Ballard FCvelocity®-HD6 pro těžká elektrická vozidla.

K zásobování vodíkem slouží velkokapacitní plnicí stanice, instalovaná v autobusových garážích Kittybrewster. Tři elektrolyzéry HySTATTM 60 kanadského výrobce Hydrogenics o celkovém výkonu 1 MW zde vyrobí denně až 400 kg vodíku. Vlastníkem stanice je společnost BOC, člen Linde Group. Po roce provozu lze konstatovat, že tato plnicí stanice vykazuje 99,9% disponibilitu.

Projekt vodíkových autobusů v Aberdeenu (Aberdeen Hydrogen Bus Project) je veden aberdeenským magistrátem a jeho celkový rozpočet činí 21 mil. liber (cca 725 mil. Kč). Jeho členové a jejich finanční podíly na projektu jsou následující: Britská agentura pro inovace – Innovate UK (2,4 mil. liber), Skotská vláda (1,7 mil. liber), rozvojová organizace Scottish Enterprise (1,7 mil. liber), evropský Společný podnik pro palivové články a vodík (FCH JU) prostřednictvím projektů High V.LO-City a HyTransit (8,3 mil. liber), město Aberdeen (2 mil. liber), dopravní společnost First (1 mil. liber), dopravní společnost Stagecoach (1 mil. liber), energetická společnost Scottish Hydro Electric Power Distribution (750 tisíc liber) a plynárenská společnost Scotland Gas Network (200 tisíc liber). Dodavatel plnicí stanice, společnost BOC, investovala do projektu cca 1 mil. liber.

Město Aberdeen s cca 220 tisíci obyvateli se hlásí ke konceptu smart city. Palivočlánkové autobusy zde, podobně jako například v hlavním městě Norska Oslo, pomáhají naplňovat jeho strategii bezemisní a nízkoemisní městské mobility.

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

,

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.