cz  Czech      uk  EN

Palivočlánkové autobusy v Kalifornii lámou rekordy!

ZEB 1

Nedlouho po zprávě o rekordním miliónu kilometrů, který najely palivočlánkové autobusy ve Švýcarsku, byla odborná veřejnost informována o dalším rekordu z této oblasti, tentokrát z USA: Palivočlánková jednotka na jednom z elektrických autobusů, provozovaných kalifornskou dopravní společností AC Transit (podrobnosti viz též studie „E-mobilita v MHD“), překonala v srpnu 2015 rekord 20 000 hodin nepřetržitého provozu. Původně předpokládaná životnost těchto palivových článků přitom činila pouhých 5 000 hodin, tedy čtvrtinu.

Společnost AC Transit, třetí největší veřejný dopravce v Kalifornii, provozuje dopravu palivočlánkovými autobusy v oblasti sanfranciské zátoky od roku 2001. Nyní má ve svém vozovém parku celkem 12 autobusů s tímto bezemisním pohonem. Provoz palivočlánkových autobusů AC Transit je v současné době dotován celkovou částkou 1,8 mil. dolarů z rozpočtu Federal Transit Administration, poskytnutou v roce 2013 na období do konce roku 2016.

„Rekordní“ 120kW palivočlánková jednotka PC40 od amerického výrobce UTC Power byla původně zabudována v jednom ze tří 12m autobusů Van Hool A 330 for USA, které byly dodány v roce 2005. Tento autobus má 25 míst k sezení a k vlastnímu pohonu slouží trakční jednotka Siemens ELFA se dvěma elektromotory. Palivočlánková jednotka je v rámci hybridního pohonu doplněna lithium-iontovými bateriemi o kapacitě 21 kWh. Se zásobou 40 kg vodíku o tlaku 35 MPa, uložených na střeše v osmi tlakových nádržích, činí jeho denní dojezd cca 350 km, což odpovídá cca 18 – 20 hodinám provozu denně.

Dvě z těchto tří palivočlánkových jednotek byly v roce 2010 přemontovány do inovovaných palivočlánkových autobusů od stejného výrobce, které společnost AC Transit získala v rámci projektu Zero Emission Bay Area (ZEBA). Tyto palivočlánkové autobusy třetí generace Van Hool A300L mají kapacitu 32 sedících, rovněž pohon Siemens ELFA a trakční baterie EnerDel o kapacitě 17,4 kWh. Zásoba vodíku je shodná s předchozím typem. Oproti svému předchůdci jsou tyto autobusy o více než dvě tuny lehčí, což se příznivě projevuje na jejich provozních vlastnostech.

Dosavadní provoz rekordního palivového článku na autobusech AC transit uspořil přes půl miliónu kilogramů CO2, což je ekvivalent více než stovky osobních automobilů na tradiční pohon.

redakce Proelektrotechniky.cz

Uveřejněno ve spolupráci s Proelektrotechniky.cz

Pro-elektrotechniky 2

Reklama na BusPressu – Klíč k dobrým obchodům

 

dekra_skola MM

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.