cz  Czech      uk  EN

ESPACE: nové evropské servisní centrum pro palivočlánkové autobusy Van Hool/Ballard

 Ballard

Pod názvem ESPACE (francouzsky: prostor – akronym z anglického „European Service and Parts Centre for fuel cell buses“) začíná od listopadu 2014 v belgickém Lieru fungovat společné servisní centrum pro palivočlánkové autobusy Van Hool s vodíkovými pohonnými jednotkami od kanadského výrobce Ballard.

Těchto autobusů bude ke konci roku 2014 provozováno v Evropě celkem 27 v různých evropských městech: 10 ve skotském Aberdeenu, 5 v Antverpách, 5 v Oslo, 5 v San Remu a 2 v Kolíně nad Rýnem.

Pro úplnost, dalších cca osm palivočlánkových autobusů s energetickými jednotkami Ballard, ale s karoserií od britského výrobce Wrightbus, je provozováno v Londýně. Dva autobusy s palivočlánkovými jednotkami Ballard připravuje pro Hamburk rovněž polský Solaris.

Na 120 čtverečních metrech v prostorách výrobního závodu Van Hool bude ve středisku nepřetržitě k dispozici 200 různých součástí, včetně palivočlánkových modulů, trakčních baterií nebo elektrických pohonných jednotek i součástek pro vodíkové plnicí stanice. Součástí projektu je i výcvik zaměstnanců autobusového výrobce v oblasti palivočlánkových technologií, konkrétně pohonné jednotky Ballard FCvelocity®-HD, která je v autobusech Van Hool instalována.

Vytvoření celoevropského centra pro údržbu by mělo výrazně zkrátit čekací doby v případě poruch, a zvýšit tak celkovou disponibilitu palivočlánkových autobusů Van Hool. Právě prostoje při náhodných poruchách, často mechanické povahy, jsou totiž prozatím jedním z problémů při provozu palivočlánkových autobusů na běžných linkách MHD, unikátní český projekt TriHyBus nevyjímaje – další podrobnosti a zajímavosti viz ve studii „E-mobilita v MHD“. Naopak výrobci budou tímto způsobem rychle získávat data z provozu a údržby, která jim umožní rychle nacházet příčiny poruch, a zdokonalovat tak jejich produkty.

Tento společný projekt také ukazuje, že oba výrobci dávají trhu s palivočlánkovými autobusy do budoucna perspektivu a chtějí investovat do jeho dalšího rozvoje.

redakce Proelektrotechniky.cz

Uveřejněno ve spolupráci s portálem proelektrorechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.