cz  Czech      uk  EN

V Bělehradě budou jezdit superkapacitorové elektrobusy

217-EbusSofia2

Kromě bateriových a palivočlánkových elektrobusů se na trhu bezemisních autobusů objevují také superkapacitorové (či „ultrakapacitorové“ – jiný název pro stejné zařízení) elektrobusy. Jak označení napovídá, místo trakčních baterií zde slouží jako zásobník energie superkapacitory, tedy kondenzátory s porézními elektrodami o velké kapacitě uchovávaného elektrického náboje. Podobné zásobníky energie se využívají i u některých tramvají pro dojezd bez troleje.

217-EbusSofia1

Chariot e-bus, foto: Chariot Motors

Doménou superkapacitorových elektrobusů je především Čína (v Šanghaji jsou superkapacitorové elektrobusy provozovány již od roku 2006). Začínají pronikat ale také na evropské trhy. Důkazem je pět superkapacitorových elektrobusů Chariot e-bus, které si koncem ledna 2016 objednal bělehradský městský dopravce GSP Belgrad od izraelsko-bulharského výrobce Chariot Motors.

Chariot e-bus je 12metrový nízkopodlažní elektrobus o kapacitě 80 cestujících s karoserií od čínského výrobce Higer a elektrovýzbrojí Siemens. Rovněž některé další součásti vozidla pocházejí od německých výrobců (například dveře od firmy BODE nebo náprava a řízení od firmy ZF).

217-Ebuszad

Chariot e-bus, foto: Chariot Motors

Jako zdroj energie slouží superkapacitory od čínského výrobce Aowei o kapacitě 21 kWh, které jsou uloženy pod zadní kapotou autobusu, mají hmotnost necelou tunu a zabírají objem necelý metr krychlový (viz foto dole). Dobíjejí se pomocí dvoupólové střešní konzole, která se po zdvižení přitiskne ke dvěma vodičům tvaru kolejnice (viz foto vpravo a dole). Jedno nabití superkapacitorů trvá cca 3 – 5 minut. Na superkapacitorové zásobníky energie dává výrobce záruku 8 let.

Výrobce udává spotřebu elektrobusu 1 kWh/km a dojezd na jedno nabití 20 km. Zde je namístě jistá opatrnost, protože nejsou k dispozici žádné informace o netrakční spotřebě. Z fotodokumentace lze pouze soudit, že vozidlo není vybaveno klimatizací.

217-Ebusstrecha

Chariot e-bus, foto: Chariot Motors

217-Detaildobij

 

Chariot e-bus absolvoval svoji evropskou premiéru v rámci pilotního provozu, probíhajícího v Sofii od května 2014 na lince MHD č. 11 (viz fotodokumentace níže). Během tohoto pilotního provozu byla naměřena spotřeba energie 0,98 kWh/km.

Elektrobusy pro Bělehrad budou dodány ve lhůtě 150 dnů od podpisu dodavatelské smlouvy.

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.