V rámci evropského projektu elektrických autobusů ZeEUS, jehož demonstrační provozy na našich stránkách průběžně sledujeme, se představí nový evropský výrobce elektrobusů, turecko-německá firma Bozankaya. Jak byla v říjnu 2015 informována odborná veřejnost, v rámci demonstračního provozu v německém Bonnu zde bude od začátku roku 2016 provozován její elektrobus značky Sileo.
Bozankaya Sileo (viz obrázky) je 12m elektrobus, vyráběný ve dvoudveřové a třídveřové verzi, s maximální obsaditelností 39 sedících a 66 stojících (dvoudveřový), resp. 37 sedících a 59 stojících (třídveřový). Přepravní kapacita tedy odpovídá běžnému 12m autobusu.
Foto:Bozankaya
Podobně jako u například elektrobusu Solaris Urbino 12 electric pro Hannover je tento elektrobus vybaven elektrickým pohonem ZF AVE 130 od německého výrobce ZF Friedrichshafen AG se dvěma elektromotory o výkonu 120 kW umístěnými na nábojích kol, což ušetří prostor pro cestující a značně sníží hmotnost vozidla. Elektrobus dosahuje maximální rychlosti 75 km/h a zvládne maximální stoupání 15 %.
Jako zdroj energie slouží lithium-železo-fosfátové trakční baterie o celkové kapacitě 200 kWh, pracující s napětím 480 – 580 V. Baterie jsou dobíjeny jednou za den pomocí speciálního 32kW/64A nabíjecího zařízení bozankaya®. Od použitého nabíjecího výkonu se odvíjí doba nabíjení trakčních baterií. Minimální doba udávaná výrobcem jsou 2 hodiny při výkonu 100 kW, maximální udávaná doba činí 50 hodin při výkonu 4 kW.
Elektrobus Bozankaya Sileo jde tedy, podobně jako například čínský elektrobus BYD nebo španělský elektrobus Irizar i2e cestou koncepce tzv. nočního elektrobusu, tedy konstrukce, u níž je kapacita baterií dostačující pro celodenní dojezd.
Zde je však namístě se pozastavit nad dojezdovou vzdáleností udávanou výrobcem, která podle něj činí více než 200 km. Při výše uvedené kapacitě trakčních baterií 200 kWh a průměrné trakční spotřebě elektrobusů cca 1 kWh/km, k níž je třeba ještě připočítat netrakční spotřebu (ta může být stejně vysoká i vyšší), se tento údaj výrobce jeví jako nereálný, navzdory avizované velké míře rekuperace brzdné energie.
To potvrzují i provozně technické ukazatele jiných „nočních“ elektrobusů. Například délka dojezdu u zmíněného elektrobusu Irizar i2e je výrobcem udávána v rozmezí 200 až 250 km při kapacitě trakčních baterií 376 kWh. Podobný dojezd udává i výrobce BYD u svého elektrobusu s kapacitou baterií 324 kWh. V obou případech se jedná o 12 m dlouhé elektrobusy (byť u elektrobusu BYD je jeho skutečná obsaditelnost 54 míst výrazně nižší než u standardního 12m autobusu). Kapacitu trakčních baterií přitom v normálních provozních podmínkách nelze vyčerpat beze zbytku. Reálná dojezdová vzdálenost u zmíněného elektrobusu BYD při zkušebním provozu v Ostravě tak například činila v průměru 224,5 km při zbytkové kapacitě baterií 22 %.
Budeme tedy sledovat, jak dalece zkušební provoz v Bonnu potvrdí předpoklady výrobce, případně nakolik se vozidla vyrobená pro Bonn budou lišit svými technickými parametry od těch, které Bozankaya v současné době prezentuje.
ELEKTRICKÉ AUTOBUSY AKTUÁLNÍ TÉMA
Reklama na BusPressu – Klíč nejlepším obchodům