cz  Czech      uk  EN

Testovaný čínský elektrobus BYD se v Ostravě osvědčil a naplnil očekávání

Ostrava Elektrobus BYD 2 x

 „Velmi kladně hodnotíme provozní parametry zapůjčeného čínského elektrobusu. Vlastním testováním jsme si ověřili jeho způsobilost pro použití v našich podmínkách a nešetřili jsme ho. Nasazen byl na náročné kopcovité trati do Bartovic, která tento druh pohonu vozidel řádně ověří. Elektrobus BYD nás nezklamal, spíše naopak“, sdělil k testování vozidla ředitel ostravského dopravního podniku Roman Kadlučka.

Strategie „Zelená a čistá Ostrava 2025“, kterou již loni zveřejnil Dopravní podnik Ostrava, počítá s nasazením elektrobusů poháněných bateriemi na vnitroobvodových linkách. Zdá se, že zapůjčený čínský elektrobus je přesně tím typem vozidla, který by představy těchto strategických úvahách naplnil.

Kromě standardního prodeje těchto vozidel nabízí čínská strana také jejich využití formou dlouhodobého pronájmu, přičemž je připravena se o vozidla kompletně starat po technické stránce. Pořízení nebo pronájem vozidel však podléhá zákonu o veřejných zakázkách. Čínský elektrobus BYD by však měl s ohledem na naše zkušenosti jako případný uchazeč vysoké šance uspět.

Čínský dvanáctimetrový elektrobus BYD ostravský dopravní podnik testoval od pátku 23. května do 10. června 2014. Dosavadní zkušenosti s jeho provozem potvrzují deklarované vlastnosti a technické parametry udávané výrobcem. Nejvyšší hodnota vzdálenosti ujeté v těžkém městském provozu na jedno dobití baterií činila velmi zajímavých 261 km.

Za dosavadních 17 dnů v provozu ujel elektrobus čínského výrobce BYD v Ostravě celkem 3 137 km v režimu běžné městské hromadné dopravy. Testován byl ve shodných provozních podmínkách jako elektrobusy, které provozuje ostravský dopravní podnik, konkrétně na lince 38 s trasou Náměstí Republiky – Bartovice.

V pracovní dny ujížděl elektrobus na dělených směnách spolehlivě a s rezervou celou délku stanovenou rozvrhem jízdy, tedy 178 km. O víkendech byl elektrobus nasazován pravidelně na celodenní směny a technici pozorovali především výdrž baterií. Ze statistik, které byly za tímto účelem vedeny, vyplynula průměrná hodnota ujetých kilometrů ve výši 224,5 km při průměrné zbytkové kapacitě baterií 22 %. Maximální počet ujetých kilometrů na jedno nabití byl zaznamenán v sobotu 1. června, kdy elektrobus BYD ujel úctyhodných 261 km při 27 % zůstatku kapacity baterií.

 

 TZ: Dopravní podnik Ostrava a.s

 

Tagy: , , , ,

Komentáře uzavřeny.