cz  Czech      uk  EN

Dálnice D1 bude po rekonstrukci nejmodernější komunikací v Evropě!??

Nevšední společný projekt holandského designera Daana Roosegaarde a společnosti Heijmans, jenž představuje dálnici jako urbanistický moderní interaktivní funkční objekt –  Smart Highway (chytrá dálnice), nás mimořádně zaujal. Dopravní infrastruktura v Ćechách je dlouhodobě zanedbávaná, prostředky na její obnovu jsou nedostatečné. Chybí kvalitní informační systémy na sledování dopravních proudů na dálnicích, schází systémy k vyhodnocování dopravních situací s následným řešením.

Daan Roosegaarde říká: „žijeme ve městech nekonečných šedých betonových silnic lemovaných nekonečnou řadou železných stožárů osvětlení. Šedivé dálnice mají obrovský vizuální dopad na vzhled našich měst, naší země. Proč se budují ale další bez špetky fantazie? Proč jim ve vizi mobility nevtisknout určitý symbol budoucnosti?“   

 Daan Roosegaarde a ředitel společnosti Heijmans

Automobily a autobusy prodělávají v současnosti významné technické inovace, které směřují k ještě větší bezpečnosti, ekologii, úsporám paliva a v neposlední míře i k efektnímu výtvarnému vzhledu. Naopak silniční infrastruktura od konce 19. století z urbanistického, ale i z technického pohledu zaznamenává změny pouze minimální. Holandský designér Daan Roosegaarde proto doufá, že Smart Highway má šanci změnit plány na modernizaci evropských dálnic. I když zůstává projekt stále v konceptuální rovině, získal značnou hybnost poté, co obdržel cenu za holandský Design Award.

Smart Highway nemusí být vždy nutně zcela nově budovaná silnice, ale stačí jenom částečné úpravy, které mohou být použity na stávajících komunikacích. Návrháři nazývají jednu součást projektu „Dynamic Paint“, který komunikuje s detektory počasí a vyhodnocuje dopravní změny. Klesne-li teplota pod bod mrazu a vozovka začne být kluzká, aktivují se částice iluminační barvy a na celém povrchu se objeví jasné kresby sněhových vloček. “ Interactive Light“ je zase revoluční princip osvětlení časti komunikace před vozidlem, které se při průjezdu auta rozsvítí a za ním hned zase zhasne a vozidlo projíždí stále osvětleným úsekem. „Wind Light“ je osvětlení komunikací, které využívá energie proudění vzduchu projíždějících vozidel. „Charged in the dark road“ je označení pro svíticí barevné svislé značení na vozovkách. Středové čáry i značení krajnic jsou vytvořeny ze speciální fotoluminiscenční směsi, která během dne absorbuje světlo a za snížené viditelnosti potom vydrží svítit až 10 hodin. Indukční nabíjení baterií pro elektromobily vyvíjí v současnosti hned několik světových firem.  Daan Roosegaarde počítá na své dálnici se speciálním zeleným pruhem „Electric Priority Lane“ pro indukční dobíjení elektromobilů za jízdy.

„Dynamic Paint“,  světelná kresba vloček rozzáří porvch dálnice 

  “ Interactive Light“ vytvoření světelného prostory před vozidlem

 „Wind Light“ osvětlení dálnice na principu proudění vzduchu 

 „Charged in the dark road“ noční osvětelní jízdních pruhů bez nároku el. energii

 „Electric Priority Lane“ zelený pruh dálnice pro indukční dobíjení elektromobilů

Nizozemská společnost Heijmans realizuje zejména velké dopravní projekty. Heijman působí v Nizozemsku, Belgii a Německu. Zaměstnává více než 8 300 lidí a roční obrat společnosti dosahuje obrat 2,4 miliardy EUR.

Na dálnici D1 se asi ani při největší snaze podobných inovací určitě jen tak hned nedočkáme, ale musíte uznat, že se o tom čte moc hezky a proto musíme doufat, že podobné futuristické projekty budou jednou reálné i u nás.

 

text: Zdeněk Nesveda

zdroj, foto: Studio Roosegaarde

 

 

 

 

 

 

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.