cz  Czech      uk  EN

„ Na plný plyn“ s novým kloubovým autobusem TEDOM C 18 G

TEDOM C 18 G 12
TEDOM C 18 G 12

Nejnovější projekt kloubového městského autobusu vychází z osvědčené koncepce nízkopodlažního, sériově vyráběného typu TEDOM C12 G  (s pohonem na stlačený zemní plyn CNG). Nový osmnáctimetrový autobus v současné době prochází náročnými provozními testy, před ukončením je také proces globální homologace. Autobus jsme zastihli v mateřském závodě v Třebíči při krátké technické pauze po příjezdu z testovacích jízd pro dopravní podnik v Ústí nad Labem. Další měsíční angažmá se předpokládá uskutečnit na Slovensku v dopravním podniku Bratislava. Záměrem zkoušek je, mimo jiné, ověřit vhodnost a možnosti využití autobusu v různě velkých městských aglomeracích s odlišným počtem obyvatel a s odlišnou dopravní infrastrukturou.

Cílem je evropskému trhu představit a nabídnout nízkopodlažní autobus konstrukčně odolný, s ekologickým provozem a úspornými provozními náklady. Vývoj nového kloubového autobusu se odvíjel od celkové filozofie koncernu, který se výlučně zabývá problematikou čistých a úsporných zdrojů energie. Konstrukce skeletu autobusu je navržena tak, aby bez dalších zásahů a nákladů na opravy vydržela po celou dobu životnosti autobusu, minimálně však dvanáct let. Tuhý kompaktní skelet je svařený z tenkostěnných nerezových profilů. Opláštění je provedeno technologií lepením speciálního hliníkového plechu a plastů. Skořepina střešních dílů, předního a zadního čela je vytvořena z polyesterového plastu vyztuženého skleněnými vlákny. Boční víka jsou vyrobena také z hliníku a plastu.

Nové výrazné prvky v exteriéru jsou patrné již na první pohled. Zásadní změnou je celkové snížení světlé výšky o dvacet centimetrů. Inovované řešení střešního rámu nyní umožňuje částečné zapuštění tlakových lahví do konstrukce stropu. Současná výška 3 190 cm je běžným standardem u podobných městských autobusů a dovoluje bez problémů podjíždět snížené profily v městské zástavbě. Nový facelift, kdy je horní hrana čelního skla protažena až k vrchní části střešní konstrukce dodává autobusu harmonizující odlehčený vzhled. Praktické je vyklápění části předního čela , která zakrývá světlomety a umožňuje tak snadnou výměnu žárovek. Vzhled bočních panelů autobusu vychází z jednoduchého návrhu, kde spolu pečlivě ladí veškeré hrany, dveří, oken, bočních vík, působí velmi čistým a uhlazeným, dojmem a zároveň plní i praktickou funkci při mytí a údržbě. Zajímavý pohled na „tedomský kloubák“ je z ptačí perspektivy, kde můžeme vidět  zajímavým způsobem uspořádané prvky krytů větrání, tlakových lahví a kloubu. Průhledné střešní poklopy s elektrickým ovládáním zajišťují v interiéru více přirozeného světla.

Interiér je navržený s ohledem na maximální komfort a pohodlí pro cestující. Čtvery dveře s dvojnásobnou šířkou umožňují pohodlné a rychlé nastupování, druhé a třetí dveře jsou vybaveny  mechanicky ovládanou nájezdovou plošinou pro invalidní vozíky. Autobus je standardně vybaven funkcí kneelig, kdy je možné snížit spodní hranu dveří na pouhých 270 mm od povrchu nástupiště. Esteticky nápadité je ztvárnění celého vnitřního prostoru včetně barevné volby čalounění sedadel, obkladů stěn a stropu. Moderní, osobitý a příjemný design je také jedním z důležitých faktorů, který pozitivně ovlivňuje cestující veřejnost. V autobusech TEDOM oceníme zejména účelné a promyšlené provedení nízké podlahy, svažující se široké uličky bez zbytečných stupňů – schodů, široké „sály“ pro kočárky a vozíky. Boční zavěšení sedadel a kvalitní podlahové materiály, umožňují rychlou a efektivní údržbu. Pracoviště řidiče je prostorné, ergonomicky vyvážené s přehledným rozmístěním ovladačů. Novinkou je informační barevný digitální display ve středu přístrojové desky, kde se zobrazují provozní údaje. Vnitřní instalace jsou připraveny na dodatečnou montáž inteligentních elektronických odbavovacích a informačních systémů.

Dobrý výběr značkových agregátů je zárukou dlouhodobé spolehlivosti autobusu. Při stavbě  jsou výhradně používány komponenty, agregáty a materiály uznávaných světových firem. Do zkušebního kloubového autobusu je zabudován ekologický plynový motor, řadový přeplňovaný šestiválec TEDOM CITY o objemu 11 946 cm³ a výkonu 250 kW s emisní normou EURO 5 EEV. V období zvyšujících se nároků na emisní limity EURO 5 a 6 posiluje význam plynových motorů, díky jejich nepoměrně jednoduššímu konstrukčnímu řešení v porovnání s klasickým dieselovým motorem.

Zajímavou zkušeností byla testovací jízda ve složitém terénu na úzkých silnicích se špatným povrchem. Velkým překvapením bylo už samotné nastartování, zvuk je odlišný od běžných motorů, připomíná tlumené hučení turbiny. Hladina vnějšího i vnitřního hluku je proto až nezvykle nízká. Při jízdě po rozbité silnici se do vozu nepřenášely žádné otřesy ani vibrace. Vůz působí skutečně pevným a kompaktním dojmem, přesně tak, jak deklaruje výrobce. Rozjezd autobusu je díky automatické převodovce VOITH s kapalinovým měničem plynulý a příjemně měkký. Jízda nevyžaduje příliš zkušenosti – elektronika to tady vyřeší za vás – podobně jak jsme tomu zvyklí u osobních vozů. Řidič v tomto případě neovlivňuje ani samotný chod motoru, převodovka sama hlídá optimální otáčky s ohledem na zařazený převodový stupeň. Vlivem poměrného rozložení sil v diferenciálu ve spojení s hydraulickým měničem je motor zatížen pouze tak, že jeho otáčky při plném plynu nedosahují maxima, ale jsou udržovány v oblasti nejvyššího točivého momentu. Veškeré tyto aspekty mají mimořádný vliv na životnost motoru a v konečném důsledku i na spotřebu.
Brzdy jsou dle očekávaní velmi účinné, avšak i přes to mě při prvním sešlápnutí zaskočily svojí intenzitou. Autobusy TEDOM jsou vybaveny vzduchotechnickou technologií Wabco a brzdovým systémem Knorr-Bremse.  Elektronicky regulované řízení brzd zde zabezpečuje EBS (elektronický brzdový systém), který slučuje funkce ABS a ASR do jediného systému. Přednostmi tohoto sloučení, v porovnání  s konvenčními brzdami, jsou kratší prodlevy, a tím i menší brzdné dráhy. Zvolená technologie se tak výrazně podílí  na aktivní bezpečnosti provozu autobusu. Systém EBS také disponuje doplňujícími funkcemi, kontrolou a regulací opotřebení brzdového obložení na destičkách (retarderblending) a kontrolou síly brzdového účinku (CFC), kdy systém přizpůsobuje brzdný výkon okamžitým podmínkám. Brzdný účinek se násobí využitím integrovaného retardéru, který je součástí převodovky VOITH, funguje na principu hydrodynamické spojky, a při jeho správném používání je na sebe schopen převzít až 90% všeho brzdění. Retardér spíná zároveň s použitím nožní brzdy nebo samostatně za použití šestistupňového ovladače pod volantem.

Autobus, jehož délka je bezmála osmnáct metrů, má skvělé manévrovací schopnosti díky malému rozvoru a ostrému úhlu sevření kloubu. Bez problémů projíždím prudké zatáčky a snadno se proplétám mezi zaparkovanými autobusy v úzkém prostoru. Zkouším se při couvání dostat do polohy maximálního sevření kloubu, kdy autobus automaticky zastaví elektronický systém řízení kloubu. V této poloze je dobře vidět ostrý úhel zlomení, na fotografii znázorněný podélnými čarami na vozovce. „Harmonika“- měch kloubu je v této poloze na vnější straně zcela rozbalená, naopak na vnitřní straně jsou sklady měchu na sebe zcela namačkány. „Harmonika“ je jedním z komponentů, který je vystaven velkému mechanickému namáhání a povětrnostním vlivům. Aby byla zaručena, prodloužená životnost a zabránilo se tak předčasné nákladné výměně, jsou na autobusech TEDOM použity „harmoniky“ od renomovaného výrobce  HÜBNER.

Nový autobus významně rozšiřuje základní portfolio v nabídce, kdy si dovedeme představit flotily dopravců  složené z městských a příměstských autobusů vycházejících z celé nabídky autobusů TEDOM, jak plynových, tak i s klasickým pohonem.
 

Text, foto: Zdeněk Nesveda

Fotogalerie autobusu TEDOM C 18 G :

Video TEDOM C 18 G

Komentáře uzavřeny.