cz  Czech      uk  EN

Kapalný zemní plyn LNG perspektivní palivo pro autobusy veřejné dopravy

Mezi výrazné protagonisty kapalného zemního plynu LNG v dopravě patří Gazprom Germania, který v úzké spolupráci s polským výrobcem autobusů  SOLBUS názorně prezentuje přednosti nejnovějších trendů plynových pohonů ve veřejné dopravě.  Solbus i letos se zúčastnil největší  evropské události  v oblasti LPG-CNG LNG, veletrhu Gas ShoW 2013 ve Varšavě, který se uskutečnil v březnu.

Gas ShoW

„je největším evropským veletrhem s tématy využití plynů jako paliva v dopravě.  Pro pořádání podobné akce je Polsko považováno z geografického hlediska jako ideální místo, každoročně se ho zúčastní zástupci průmyslu z celého světa, z Itálie, Turecka, Nizozemí, Německa, České republiky, Slovenska, Litvy, Ukrajiny, Ruska, Maďarska, Slovinska, Chorvatska, Srbska, Albánie, USA, ale i ze  zemí Jižní Ameriky a Asie“.

Solbus nyní představuje v reálné podobě demo bus Solbus Solcity 12 s pohonem na zkapalněný zemní  plyn – LNG. Autobusovým dopravcům spolu s Gazpromem Germania představují také mobilní LNG čerpací stanici. Během přestávky na konferenci Gas ShoW 2013 s názvem „Metan pro automobilový průmysl“ se uskutečnila názorná ukázka tankování autobusu z cisterny naplněné LNG. Během konference zástupci obou společností David Graebe, šéf sekce využití  plynu v dopravě z Gazpromu Germania a Michael Śliżak, marketingový ředitel  exportu Solbus, hovořili o vyhlídkách rozvoje LNG použití  jako výhodné pohonné hmoty v Polsku a Evropě. Výhodou kapalného zemního plynu LNG je možnost rychlého vybudování čerpacích stanic tam, kde není možnost přivést zemní plyn klasickým potrubím.  Distribuce a samotné zásobování čerpacích stanic probíhá velmi podobně jako u běžných ostatních paliv, benzínu nebo nafty.

Text: Zdeněk Nesveda – foto: Solbus

 

Zdroj: Solbus,   Gazprom,  Gas Show

CNG – plynové pohony ve veřejné dopravě je dlouhodobě sledované téma na portálu BusPress. Více se dočtete zde, klik a jste tam!

 VIDEO: Gas Show  Varšava 2013

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.