cz  Czech      uk  EN

Blue Corridor Rallye vozů na zemní plyn (CNG) projede devět zemí

Petrohrad 3.října 2013. Sedmý ročník rallye vozů poháněných zemním plynem – Blue Corridor – odstartoval dnes v Petrohradě. Autobusy, kamiony a osobní auta vyjely na 16 dní trvající a 3900 km dlouhou trasu vedoucí přes devět evropských zemí, která sleduje starou hanzovní obchodní cestu. Rallye propaguje výhody zemního plynu jako čistého, bezpečného a dostupného paliva hrajícího klíčovou roli v zajištění mobility v Evropě.

Slavnostní zahájení proběhlo v multipalivové čerpací stanici společnosti Gazprom Něft, kde účastníci a organizátoři ze společností Gazprom Export, E.ON, Gazprom Gazomotornoe Toplivo a také zástupci regionálních úřadů Petrohradu shlédli tankování stlačeného zemního plynu (CNG) do kamionu.

 Andre Schumann, ředitel oddělení technické kooperace a projektové podpory moskevského zastoupení E.ON při té příležitosti uvedl: „Tato rallye nám pomůže dokázat, že zemní plyn může být využit nejen na topení, ale také jako spolehlivé, levné a čisté palivo pro veřejnou i soukromou dopravu.“

Igor Maynitsky, který se ve společnosti Gazprom Export zabývá projekty drobného využití zkapalněného zemního plynu (LNG), řekl: „Gazprom Export si dobře uvědomuje důležitý potenciál zemního plynu jako paliva pro dopravu, a to jak stlačeného zemního plynu pro automobilovou dopravu, tak zkapalněného zemního plynu pro automobilovou a námořní dopravu.“  

Jevgenij Pronin, výkonný ředitel ruské asociace vozidel na zemní plyn NGVRUS a současně expert na vývoz zkapalněného plynu v Gazprom Exportu zdůraznil důležitost předvádění potenciálu vozidel na zemní plyn.  „Využití plynu jako motorového paliva je důležitým tématem pro celý svět z jednoduchého důvodu: emise z dopravy totiž neznají státní hranice. A téměř každý globální výrobce aut dnes nabízí několik typů vozů na zemní plyn,“ uvedl Pronin. 

 O Blue Corridor Rallye

Blue Corridor Rallye pořádá Gazprom a E.ON spolu s další dvacítkou lokálních plynárenských společností a také s výrobci automobilů, aby tak společně demonstrovali výhody používání zemního plynu jako automobilového paliva. Když se rallye jela poprvé v roce 2008, podpořil ji Mezinárodní plynárenský svaz (International Gas Union). V roce 2013 rallye vysílá vozidla poháněná zemním plynem na cestu kolem Baltského moře. Letošní ročník navíc obsahuje převoz trajektem z Finska do Švédska, a to lodí poháněnou zkapalněným zemním plynem (LNG) a ukazuje tak výhody zemního plynu nejen v pozemní, ale také námořní dopravě. Rallye se v roce 2013 koná ve dnech 3. – 19. října a zastaví se v devíti evropských zemích: Finsku, Švédsku, Dánsku, Německu, Polsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku a v Rusku. Během cesty budou na jednotlivých zastávkách organizovány kulaté stoly, konference a další akce, kde budou experti diskutovat o využití zemního plynu v dopravě.

 Zemní plyn jako palivo v dopravě

Zemní plyn v dopravě není jen čistší alternativou konvenčních paliv pokud jde o nižší emise CO2 (o 25%), CO (o 80%) a NOx (o 66%), ale také alternativou levnější a bezpečnější. Za 10 eur ujede vozidlo na zemní plyn 201 km, zatímco benzínový nebo naftový automobil pouze 97, resp. 134 km. Od roku 2008, kdy odstartoval první ročník Blue Corridor Rallye, využití zemního plynu v dopravě podstatně vzrostlo – v roce 2008 bylo celosvětově registrováno 9,5 milionu vozů poháněných zemních plynem, zatímco dnes jich je 18 milionů.

TZ: GAZPROM

Další informace, obrázky, videa a zprávy z průběhu rallye zde:

www.bluecorridor.org

Zásoby zemního plynu máme na 800 let, rozhovor s Jevgenijem Proninem, výkonným ředitelem ruské asociace vozidel na zemní plyn NGVRUS, v Praze 2013. 

 Jevgenij Pronin v Praze – foto: Zdeněk Nesveda

VIDEO: Blue Corridor 2013 

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.