cz  Czech      uk  EN

Blue Corridor rally 2013 – NGV, zastávka v polském Gdaňsku

15. října 2013 Blue Corridor. Flotila vozidel na zemní plyn (NGV) Rally – Blue Corridor se zastavila v neděli 13. Října 2013 v polském Gdaňsku, kde se posádky setkali na obchodním jednání s místními odborníky. Rally, která soustřeďuje různá vozidla s pohonem na zemní plyn (NGV) jede po okruhu dlouhém 4000 km kolem Baltského moře s cílem prokázat výhody používání plynu jako pohonné hmoty. Zemní plyn jako palivo dnes poskytuje funkční řešení pro evropský formát dopravy. Je to čistší, bezpečnější a levnější alternativou oproti naftě a benzínu.

Blue Corridor Hansa

Karol Wieczorek z polského sdružení cng.auto.pl, pro rozvoj stlačeného zemního plynu (CNG)  přivítal rally v Gdaňsku. Polský NGV trh se vyvíjí velmi dobře, neboť spotřebitelé ve velké míře využívají finanční přínosy při přechodu na plynové pohony vozidel. Spotřebitelé platí o 40 % méně za stejné množství najetých kilometrů se zkapalněným zemním plynem (LNG) což ve srovnání s naftou vede v čase k velmi výrazným úsporám. Zatím je v Polsku celkem asi 3500 vozidel NGV, především osobní vozy a autobusy.

Eugen Pronin v Praze v roce 2013, foto :Zdeněk Nesveda 

Eugene Pronin, vedoucí expert pro Export Gazprom na využívání plynu jako paliva a zároveň jako vedoucí pracovní skupiny 5 Mezinárodní plynárenské unie na jednání v Polsku zdůraznil: „Zemní plyn může být použit ve všech vozidlech, je vhodný pro: automobily, dodávky, nákladní automobily, motocykly, nebo tříkolky a může být využíván v takové míře jako například v Asii. Mimořádná  účinnost plynu jako paliva se také prokázala ve vlacích, na lodích, v říčních lodích nebo i v letadlech. „Nicméně, několik překážek stále brání plnému rozvoji použití plynu jako pohonné hmoty.“

V oblasti veřejné dopravy a těžké  silniční, je plyn nejvhodnější alternativou bude také hrát klíčovou roli při snižování emisí skleníkových plynů. Dobrými příklady jsou polské přepravní společnosti, které spolupracují s dodavateli plynu a výrobci automobilů.

Kazimierz Galkiewicz, generální ředitel společnosti PKM Gdynia, jehož společnost provozuje městské autobusy v polském městě Gdyně, které je také součást aglomerace Sopoty, zdůraznil: „Díky  zkušenostem v našem městě Gdyně, dopravní společnost PKM rozšířila CNG i do známého  lázeňského letoviska Sopoty. Sopoty chtějí to nejlepší řešení ochrany životního prostředí ve známých lázních. CNG se ukázal být jako to nejlepší ekologické řešení pro naše lázeňské město.“

Gazprom Germania spolupracuje s výrobci autobusů

Dalším dobrým příkladem je spolupráce mezi společností Gazprom Germania a polským výrobcem autobusů Solbus a MZA , kteří společně zahájily v roce 2012 ve Varšavě pilotní projekt pro využití autobusů poháněných kapalným zemním plynem (LNG). “Solbus nyní provozuje LNG autobusy ve městě Olsztyn,  kde obyvatelé velmi kladně přijali zásadní změnu ku prospěchu ovzduší v jejich městě“ říká Michal Slizak , marketingový ředitel společnosti Solbus . “ Existuje zatím pouze jediný  projekt v Evropě, na pohon LNG v autobusech a ten je právě ve městě Olsztyn, doufáme, že je to impuls pro další expanzi nejen Polsku, ale i v Evropě,“ dodává.

Před příjezdem do Polska v pátek 11. října, kdy rally vyjela z Ruska z Petrohradu se  flotila také zastavila v  zemích sousedících s Baltským mořem, včetně Finska, Švédska, Dánska a Německa. Vzhledem ke své blízkosti k Baltskému moři, využívání zemního plynu v oblasti námořní dopravy má zásadní význam pro Polsko, aby se snížilo množství emisí pocházejících z lodí. Trajekty poháněné na LNG křižují podél pobřeží Baltského moře od počátku roku 2013, kdy ve srovnání s konvenčně poháněnými loděmi, došlo ke snížení emisí v ovzduší CO2 o 23%.

 Zákulisí Blue Corridor rally

K prokázání výhod o  využívání zemního plynu jako paliva se sešli zástupci společností , Gazprom, E.ON , společně s asi 20 místními plynárenskými společnostmi a s výrobci vozidel, kteří organizují turné Blue Corridor Rally.  Poprvé se akce podporovaná Unií Gas International uskutečnila v roce 2008.  V letošním roce bude rally také obsahovat jízdy trajektem z Finska do Švédska na LNG trajektu,  zde se také ukazují výhody použití zemního plynu v dopravě nejen na souši, ale také v odvětví námořní dopravy.  Rally 2013 se koná 3. – 19. října a trasa vede přes devět evropských zemích , včetně Finska, Švédska, Dánska, Německa, Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska a Ruska. Kulatých stolů a akcí, které se během cesty konají, se budou se účastnit odborníci z oblasti NGV.

Zemní plyn jako výhodná pohonná hmota

Zemní plyn v dopravě je nejen nejčistší alternativou konvenčních paliv, pokud jde o snížení emisí CO2 ( o 25% ) , CO ( o 80% ) a NOx ( o 66% ),  ale je  aké nejlevnější a bezpečnější.  Za 10 Euro  zemního plynu ujede auto 201 km, zatím co  na benzín nebo naftu, ujede jen 97 km až 134 km.

TZ : www.bluecorridor.org

 

BusPress – mediálně podporuje rozvoj alternativních paliv ve veřejné dopravě!  

Tagy: , , , ,

Komentáře uzavřeny.