cz  Czech      uk  EN

Autobusy Solbus – ekologická mobilita pro Polsko

Gazprom a Solbus uvádí autobusy na zemní plyn do Varšavy a Olsztyna. Veřejná doprava v hlavním polském městě Varšavě bude ohleduplnější k životnímu prostředí. Varšavská městská dopravní společnost Miejskie Zakłady Autobusowe (MZA) rozhodla o doplnění své flotily o 35 kloubových autobusů poháněných zkapalněným zemním plynem (LNG).

Gazprom Germany (dceřiná spolčenost Gazprom Exportu) a polský výrobce autobusů Solbus v tomto případě spojují své zkušenosti a investují do zavádění zemního plynu do dopravy v Polsku. Již v říjnu tyto dvě společnosti uvedly do provozu prvních 11 LNG autobusů v polském městě Olsztyn.

Solbus, jeho distribuční partner Lider Trading a Gazprom Germania uspěly ve veřejném tendru vypsaným městem Varšava a přesvědčily městský dopravní podnik o environmentálních a nákladových výhodách zemního plynu jako motorového paliva. Solbus dodá MZA moderní autobusy poháněné zkapalněným zemním plynem a Gazprom Germania se stane dodavatelem paliva a vybuduje nutnou plnící infrastrukturu.

„Autobusy na zemní plyn nabízí výhodné řešení pro ekologickou veřejnou dopravu ve Varšavě. Zemní plyn je jako palivo významně levnější a jeho využití snižuje naši závislost na ropě,“ uvedl mluvčí MZA Adam Stawicki.

 „Zemní plyn nabývá jako palivo ve veřejné dopravě na významu, protože poskytuje ekonomické výhody a podstatně snižuje emise. Současně chceme společně s naším polským partnerem – firmou Solbus – přesvědčit více zákazníků o atraktivitě využití zemního plynu jako motorového paliva,“ řekl Timo Vehrs, ředitel rozvoje obchodu ve společnosti Gazprom Germania.

Zemní plyn může být využitý jako motorové palivo ve své zkapalněné formě (LNG) při teplotách -161 oC. Zkapalněný zemní plyn má stejné environmentální vlastnosti jako stlačený zemní plyn (CNG), který se jako motorové palivo běžně používá v mnoha evropských zemích. Zemní plyn je již dnes jedním z nejnadějnějších známých paliv, která by mohla nahradit čím dál dražší benzín a naftu. Motory na zemní plyn jsou významně tišší a omezují emise CO2 o čtvrtinu.

Projekt LNG autobusů v Polsku představuje část globálních aktivit Gazpromu na podporu evropské strategie přechodu k čisté, bezpečné a dosažitelné mobilitě.

Foto: Gazprom

Gazprom Germania

Společnost Gazprom Germania GmbH se sídlem v Berlíně je dceřinou firmou největšího světového producenta zemního plynu, ruského Gazpromu. Od svého založení v roce 1990 se Gazprom Germania rozvinul do mezinárodní skupiny zhruba 40 firem působících ve 20 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe. Jeho hlavní obchodní aktivity zahrnují skladování a obchod se zemním plynem a marketing zemního plynu v dopravě. Společnost zaměstnává zhruba 1200 lidí, z toho 200 ve své berlínské centrále. Gazprom Germania společně se svými strategickými partnery zajišťuje dodávky spolehlivé, k životnímu prostředí ohleduplné a udržitelné energie do Evropy.

Foto: Gazprom

 

Solus

Solus je rodinný výrobce autobusů v Polsku, který patří mezi uznávané evropské výrobce. Společnost se zaměřuje na výrobu moderních a ekologických autobusů poháněných zemním plynem. Nabízí tři hlavní výrobkové skupiny – městské, meziměstské a dálkové autobusy. Firma používá komponenty mezinárodních dodavatelů jako jsou Cummins, Iveco, ZF a Voith. Všechny autobusy Solbus splňují přísné evropské bezpečnostní a environmentální standardy. Ve firma pracuje zhruba 150 zaměstnanců a její hlavní výrobní závod ve městě Solec Kujawski zaujímá plochu 8000 m2.

TZ: Gazprom Germania

 

Buspress mediálně podporuje rozvoj alternativních zdrojů energie ve veřejné dopravě

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.