Rozvoj palivočlánkových autobusů v Evropě získal v listopadu 2014 významný impuls od automobilového průmyslu: Pět velkých autobusových výrobců – Evobus, MAN, Solaris, Van Hool a VDL – podepsalo 12. listopadu 2014 na setkání účastníků Společného podniku pro vodík a palivové články (FCH JU) dohodu formou „Letter of Understanding“ o komerčním vývoji hybridních palivočlánkových autobusů, tedy autobusů využívající jako zdroj elektrické energie vodíkový palivový článek spolu s trakčními bateriemi.
Dohoda zakotvuje a podtrhuje společnou vůli autobusových výrobců ke komercializaci palivočlánkových autobusů a jejich uvádění na trh pro provoz v městské hromadné dopravě.
Přítomní zástupci výrobců v souvislosti s podepsáním této dohody konstatovali, že palivočlánkové pohony představují u městských autobusů kombinaci provozní flexibility ve stejné míře jako u spalovacích motorů, přitom s lokálně plně bezemisním provozem bez hluku a vibrací. Dále vyjádřili přesvědčení, že modularita v konstrukci autobusů a snižování jejich celoživotních nákladů mohou významně přispět k elektrifikaci autobusů, kterou považují za perspektivní vývojový směr v dopravní obsluze měst. V rámci této elektrifikace představují palivočlánkové autobusy nebo bateriové elektrobusy s palivočlánkovým prodlužovačem vzdálenosti zajímavé řešení.
Tato dohoda je podporována i zástupci velkých evropských měst. Město Hamburk při této příležitosti například deklarovalo svůj plán nakupovat od roku 2020 již jen bezemisní autobusy. Zástupce Londýna vyjádřil přesvědčení, že palivočlánkové pohony postupně plně nahradí u městských autobusů spalovací motory.
V současné době je v EU provozováno cca 50 palivočlánkových autobusů, dalších 20 by mělo být dodáno v roce 2015. Do roku 2020 se, jako výsledek této iniciativy, předpokládá jejich provoz v rozsahu cca 500–1000 vozidel.
Uveřejněno ve spolupráci s proelektrotechniky cz