cz  Czech      uk  EN

VISEON C13 – nechte se rozmazlovat!

Viseon je značka autobusu, která si začíná úspěšně hledat místo na i českém trhu. Model C13 se dvěma nápravami se poprvé oficiálně představil v Čechách na podzimním veletrhu CZECHBUS v Praze. Při naší návštěvě v mateřském závodě VISEON Bus GmbH v bavorském Pilstingu, kde se VISEONY vyrábí od počátku roku 2009, jsme měli možnost seznámit se nejen  s technologií výroby, ale i s jízdními vlastnostmi nových autobusů. Koncepce vychází z více než třicetiletých zkušeností se stavbou autobusů Neoplan.

Továrna si zachovala charakter moderní manufaktury rodinného typu s rozhodujícím podílem ruční práce.  Image firmy je založena na solidnosti značky německých autobusů vyrobených výhradně v Německu v nadstandardní kvalitě, která zajišťuje prodejní úspěchy nejen na domácím trhu.

Elegantní design
Stylizované „véčko“ v logu firmy je zakomponované v mnoha prvcích v exteriéru i interiéru karoserie a dotváří nezaměnitelně nápadný a přitom elegantní, částečně i sportovní vzhled autobusu. Snahou konstruktérů a designerů bylo vytvořit autobus účelně technicky promyšlený, v provedení s velkým důrazem na detaily. Podobně jako u osobních automobilů i tady začíná „estetický závod“ s cílem přilákat novou klientelu

Exteriér
Pozornost upoutá zejména tvarování předních vizuálně nápadných sloupků zdůrazněných  kontrastním lakováním ve tvaru charakteristického „V“. Ostatní boční plochy jsou bez jakýchkoliv dalších lišt a prolisů a zachovávají si naprosto čistou linii. Prosklení opticky zasahuje až do horní hrany střešního pláště, který je ukončen podélnou vystouplou oblinou ve stejném černém lakování, ta zabraňuje stékání vody přes boční okna. Všechny ostatní prvky, linky kombinace tmavého a světlého lakování i oblé tvary prosklení, jsou stylisticky propojeny do harmonizujícího celku. Čelní panoramatické sklo s výrazným zaoblením je opět pouze opticky protaženo pomocí tmavého lakování až do střechy, spodní hrana naopak až hluboko pod úroveň stěračů. Zajímavé je nápadné „šikmooké“ uskupení kulatých světlometů a denního led osvětlení opět do tvaru „V“. Zadní panel si také zachovává nápadný vzhled typický pro VISEON. Dominuje zde dvojice sdružených led světlometů, a jak jinak, než opět ve tvaru „V“. Znak firmy v provedení ze stříbrného kovu se decentně promítá na hraně odvětrávacího otvoru motoru. Klimatizace je umístěná na střeše ve střední části vozu a zakrývá ji podélný spojler v celé délce vozu.

Interiér
Je navržený s důrazem na co největší pohodlí a komfort pro cestující „open space“. Varianta s umístěním druhých dveří uprostřed vozu nabízí pohodlný prostor až pro 48 cestujících s roztečí sedadel 785 mm v kategorii čtyři hvězdičky. Nejvíce skutečně oceňujeme  velkorysé prostorové řešení.  U pětihvězdičkové varianty s roztečí 870 mm je možné umístit maximální počet sedadel pro 44 cestujících.  Podhledová výška v celé délce je 1.97 m.  Možné je použít několik variant různých typů sedadel od firem Vogel a Kiel s širokou paletou nabídky potahových materiálů včetně pravé kůže. Sedadla mají veškeré standardní funkce obvyklé v kategorii Top Class. Vnitřní obklad stropních panelů, výlisků pro monitory, zavazadelníky a kryty sloupků jsou standardně z kvalitních termoplastických polyuretanových plastů s povrchovou úpravou jemného zrna v barvě vanilky v kombinaci odstínů čokoládově hnědé nebo černé na přístrojovém panelu. Úsporné led technologie osvětlení jsou bohatě využity nejen pro vnější, ale i venkovní osvětlení. Výrobce záměrně upustil od individuálních výdechů klimatizace nad každým sedadlem. Originální nový systém klimatizace a ventilace pro VISEON umožňuje rovnoměrné chlazení, topení a výměnu vzduchu v celém prostoru s minimálním kolísáním nastavené teploty. Klimatizaci je možné objednat s chladícím výkonem 32 kW nebo 39 kW.

Odlehčená samonosná konstrukce
Základ konstrukce karoserie tvoří kompaktní samonosná skeletová klec vytvořená svařováním z odlehčených uzavřených ocelových profilů přesně tvarovaných na laserové stolici. Na první pohled je vidět množství otvorů na horní a dolní ploše všech nosníků, které umožňují dokonalé ošetření kataforézou. Slouží také k vyplnění konzervační látkou, následně pak k odvětrávání a vytékání vody z konstrukce. Výrobce deklaruje šestiletou záruku na působení koroze na karoserii a podvozek. Tuhost karoserie splňuje bezpečnostní normy ECE R66  o deformacích při převrácení, které zaručují tak zvanou zónu přežití. Veškeré indisponované spoje jsou ještě před opláštěním ručně ošetřeny těsnícím tmelem. Boční stěny jsou potaženy přilepeným pozinkovaným pásem plechu. Přední a zadní profilovaný panel je vyroben z tuhých plastů s umělými vlákny. Boční víka zavazadlových prostorů s otevíráním v podélně svislé ose autobusu jsou vybaveny novým systémem sklopných pantů s minimálním nárokem na prostor. Vyrobeny jsou z  lehkých hliníkových plechů, podobně jako i nástupní dveře. Umístění druhých dveří je díky flexibilní modulární konstrukci možné na přání zákazníka ve střední nebo i zadní části karosérie. Rozhodujícím faktorem je snížení celkové hmotnosti o téměř devětset kilo v porovnání s klasickou konstrukcí s rámem.  Pro zvýšení životnosti některých namáhaných komponent se postupně upouští od bezúdržbových variant. Je tomu tak například u kulových čepů otevíracího mechanismu dveří, kam se opět montují klasické maznice.

Jízdní vlastnosti
Již při rozjezdu cítíme značnou rezervu výkonu motoru 440 koní. Od prvního okamžiku si vychutnáváme komfort automatického řazení AS Tronic, díky kterému motor stále udržuje optimální rozsah otáček s největším využití výkonu. Ručička otáčkoměru se drží v zeleném poli optimálních otáček i při náhlých změnách režimu jízdy. Dynamické vlastnosti, zrychlení nejvíc oceňujeme při předjíždění, zde však neškodí použít i ručního řazení pro ještě větší akceleraci.  Relativně lehký autobus se chová skvěle i při rychlém projíždění zatáček na úzkých silnicích, zde cítíme znatelnou asistenci stabilizačního systému ESP. Brzdy jsou typicky progresivně účinné, kotoučové na všech kolech a jejich účinek se násobí díky integrovanému retardéru. Úroveň jízdního komfortu je vysoká také díky nezávislému zavěšení předních kol. Optimální proporce, nastavení pérováni a celkové rozložení váhy zajišťují stabilně dobré jízdní vlastnosti. Autobus plynule kopíruje terén, bez větších náklonů, nereaguje náhle ani na příčné vlny a nerovnosti. Jízda s VISEONEM  je příjemně plynulá, neobyčejně „ladná“. Hodnotíme obratnost a jednoduché ovládání při couvání a otáčení, snadné také díky dobrému výhledu. Líbí se nám ideálně navržený pracovní prostor řidiče – vše v dosahu. Řidič má možnost si optimálně přizpůsobit vzájemnou polohu sedadla i volantu, celý prostor je ergonomicky navržený tak, aby vyhovoval jakékoliv postavě řidiče. Oceňujeme dostatek odkládacích prostorů v příručních schránkách a chladící box v předním panelu pro řidiče i stevarda.  K pocitu bezpečnosti přispívají rozměrná předsunutá zrcadla, opatřená povrchem proti odlesku. V kombinaci s kamerovým systémem je zajištěný ideální výhled v širokém bočním úhlu i za vozidlo, i dobrý reálný pohled, kdy vidíme zadní kola, ale i celou šířku vedlejších jízdních pruhů. Překvapuje nás výrazně jasné rovnoměrné osvětlení široké plochy před vozidlem prostřednictvím BI – xenonových světlometů. Podobně jako u osobních automobilů pomáhá při parkování i zajíždění ke kraji rozsvícení levého nebo pravého mlhového světla.

Na závěr
Viseon je bezpochyby silný ambiciózní projekt s filozofií být co nejvíce otevřený k zákazníkům. Továrna je přístupná každému, kdo projeví o autobusy s velkým „V“ zájem.   Zákazníkům je umožněný otevřený pohled do tajů výroby, každý má možnost specifikovat své požadavky, ukázat na místě prstem chci to „tak a tak“…  Je to přístup, který je důvěrně příjemný, kdy máme pocit, že se podílíme také na výrobě a ovlivňujeme podobu našeho budoucího autobusu.

Zakladní technické parametry
Délka  12 700 mm
Šířka   2 500 mm  
Výška   3 560 mm
Hmotnost 18 000/ 19 700 kg
Prostor pro
Zavazadla  10.5 m³

Motor  MAN D2676 LOH Common – Rail, plní emisní standard převyšující EURO 5 (EEV), při použití systému externě řízené recirkulace výfukových plynů (EGR/AGR).
Počet válců 6
Obsah  12 419 ccm
Výkon  324 kW (440 PS)
Toč.moment 210 Nm/1000 – 1400/min

Alternativně MAN D2066 LOH Common – Rail, plní emisní standard převyšující EURO 5 (EEV), při použití systému externě řízené recirkulace výfukových plynů (EGR/AGR).
Počet válců  6
Obsah 10 518 ccm
Výkon 294 kW (400 PS)
Toč.moment 190 Nm/1000 -1400/min

Převodovka ZF 12AS – Tronic 2301, dvanácti stupňová převodovka s automatickým řazením a integrovaným retardérem.
Alternativně  ZF 6S 1901 šestistupňová převodovka s manuálním řazením a integrovaným retardérem

TZ: Green Pear Tip
text, foto: Zdeněk Nesveda

VIDEO VISEON C13

 

Komentáře uzavřeny.