cz  Czech      uk  EN

Královské trolejbusy VISEON

Zakázku na dodání dvanácti trolejbusů pro Královskou univerzitu v Riádu (King Saud University Abdulaziz)  v Saudské Arábii získal bavorský výrobce autobusů společnost  VISEON Bus GmbH.  Komplexní zakázka VISEON Rapid System Transit (RTS) byla realizována  společně se španělským partnerem SICE (Sociedad de Ibérica Construcciones Eléctricas, SA), jenž zabezpečil infrastrukturu elektrické trakce a řídící systémy. Měli jsme možnost si exotické trolejbusy prohlédnout bezprostředně poté, co opustily výrobní linku. Osvědčená koncepce tiché trolejbusové dopravy zde bezpečně vítězí nejen nad ostatními projekty kolejových vozidel, ale i nad autobusovou dopravou.

 

Rozhodujícím kritériem pro získání zakázky bylo mimo jiné i estetické ztvárnění vagonů, které vhodně zapadají do celkové struktury moderního urbanistického pojetí areálu Královské univerzity, který se rozkládá na ploše pěti kilometrů čtverečních včetně kampusu. Trolejbusy by zde perspektivně měly být jedinou dopravou pro studenty, zaměstnance i návštěvníky.  Celková kapacita je 120 sedících i stojících pasažérů. Do budoucna je počítáno s tím, že na lince dlouhé dvanáct kilometrů bude dvacet čtyři stanic a doprava zde bude zcela bezplatná. Trolejbusovému projektu bude podřízen veškerý další provoz, dopravu urychlí zejména řídícím systémy přednosti jízdy na křižovatkách.  Další technické zázemí včetně depa je samostatnou součástí univerzitního městečka.

Trolejbus VISEON LT 20

Kloubové trolejbusy v nízkopodlažním provedení vozu v celé délce devatenáct a půl metru jsou vybaveny osvědčenou elektrickou výzbrojí německého producenta Kiepe GmbH.  Tvar karoserie vyjadřuje charakteristickou současnou linii VISEON, esteticky čistou, která je zpravidla typická pro moderní tramvaje nebo rychlovlaky. Největší důraz se klade na bezhlučný provoz a samozřejmě na ekologickou čistotu dopravu. Koncepce odpovídá provedení pro extrémní místní klimatické podmínky, kdy se předpokládané teploty vyšplhají až k 50 °C. Vozy jsou vybaveny vysoce účinnou integrovanou klimatizací, dvojitými okny a zesílenou izolací stěn a stropu a clonou v prostoru dveří. Skutečnou kuriozitou je však vůz v mimořádně luxusním provedení pro potřeby královské rodiny, vybavený doplňky z exotického dřeva, pohodlnými koženými křesly a speciálním audiovizuálním zařízením, včetně velkoplošných obrazovek.

Text, foto:
Zdeněk Nesveda
Green Pear Tip

Technická specifikace VISEON LT20

Rozměry a hmotnost
Délka 19 515 mm
Šířka 2550 mm
Výška 3 600 mm
Celková výška uličky: 2.300 mm
Vstupní výška, přední / střední / zadní 340/340/340 mm

Rozvor 5875 mm / 5055 mm
Výška (na kloubu) 370 mm (425 mm)
Přední převis / zadní 3.470/3.400 mm
Celková hmotnost 33.200 kg
Počet míst k sezení 44 + 1, k stání 84

Trakční motor
Třífázový asynchronní motor na střídavý proud Kiepe, výkon 240 kW, pohon na zadní nápravu

Přenos síly 
převodovka s trakčním motorem, poměr 1.85:1

Pomocná energetická jednotka (APU)
Cummins řadový šestiválcový vznětový motor, obsah 6700 cm ³, turbodmychadlo, recirkulace výfukových plynů, spojený s generátorem elektrické energie 175 kW.

Podvozek
Přední tuhá náprava  MAN VOK-07-B
Střední náprava tuhá nízkopodlažní portálová ZF AV132
Zadní nízkopodlažní tuhá náprava ZF AV132

Brzdový systém systém
Elektronicky řízený dvouokruhový vzduchový brzdový systém s vnitřním chlazením, na všech kolech kotoučové brzdy, ABS a ASR.

Řízení
ZF-Kugelmutter-Hydrolenkung Typ 8098 Servocom

Trolejového vedení napětí 750 V DV
Invertor pro vedení a 400 voltů energie v izolovaném střešním kontejneru
Systém napětí 24 V.
Napětí pro klimatizaci a Ventilátor 400 V

Klimatizace Topení / ventilace / vzduch
Plně automatická klimatizace, vzduch vstupuje přes otvory ve směru jízdy do střechy kanálem směrem do uličky, dále proudí na okna. Dvě elektricky poháněné klimatizační jednotky  Sütrak AC 136 III, 2 x 33 kW chladící výkon a jednotka přední kabiny pro řidiče , výkon 7 kW.

FOTOGALERIE TROLEJBUS VISEON LT 20

 

 

 

 

 

 

Komentáře uzavřeny.