cz  Czech      uk  EN

Ultra energetické městské vozidlo SHELL se spotřebou 2,6 l na 100 km

Shell Concept Car_Side Angled *Do use for Advertising purposes, STRICTLY BTL useage ONLY, unless agreed with client & photographer. Please credit Shell/Justin Leighton

Společnost Shell dnes představila koncept městského vozu, který by mohl v případě zavedení do výroby přinést snížení energetické náročnosti osobních vozidel. Tento třímístný vůz je hmatatelným důkazem pokroku v oblasti energetické účinnosti, kterého lze dosáhnout díky využití nejmodernějších dostupných technologií a při souběžném vývoji karoserie vozu, konstrukce motoru a použitých maziv.

Nezávislé testy ukazují, že koncept vozidla od společnosti Shell by ve srovnání s typickým městským vozem používaným v současnosti* během celého životního cyklu přinesl 34% snížení ve využití primární energie. Na výrobu a provoz konceptu by bylo potřeba přibližně o polovinu méně energie než u typického malého rodinného vozu* a o 69 % méně energie než u typického SUV*.

Shell_Project M_motor (2)

Shell Concept Car –  motor, foto: SHELL

Shell koncept je kompletním přepracováním městského vozu T.25 z dílny společnosti Gordon Murray Design vyrobeného v roce 2010, pro který společnost Shell vyvinula speciální motorový olej zvyšující energetickou účinnost vozu. Nový vůz je výsledkem inženýrské spolupráce předních světových návrhářů vozidel, motorů a maziv. Snížení energetické náročnosti vyžadovalo holistický přístup a vzájemnou úzkou provázanost všech tří hlavních oblastí – od vhodné volby materiálů, přes agresivní zmenšení rozměrů a hmotnosti vozidla až po zvýšení energetické efektivnosti prostřednictvím inovativní konstrukce motoru a složení motorového oleje.

Spotřeba benzínu vozidla byla měřena na základě široké palety testovacích protokolů zahrnujících plynulý i městský styl jízdy. Výsledky testů ukazují, že podle nového modelu evropského jízdního cyklu (NEDC) bylo dosaženo spotřeby 2,64 l/100 km při rychlosti 70 km/h a snížení hodnoty emisí CO2 na 4,67 g/km při použití speciálního motorového oleje, zajišťujícím 5% snížení spotřeby paliva v porovnání s běžně dostupnými mazivy*.

* Poměřováno podle vozového parku ve Velké Británii.

Shell Concept Car, Gordon Murray, Bob Mainwaring and Hidehito Ikebe *DO NOT USE FOR ADVERTISING PURPOSES, STRICTLY FOR BTL USEAGE, UNLESS AGREED WITH SHELL PHOTOGRAPHIC SERVICES/PHOTOGRAPHER* Please credit Shell/Adam Lawrence

Shell Concept Car – zleva: Gordon Murray, Bob Mainwaring a Hidehito Ikebe, foto:SHELL

Mark Gainsborough, výkonný viceprezident divize Shell Lubricants, která stála za projektem, řekl: „Je to významný milník v automobilovém průmyslu. Jsem velice hrdý na to, co vědci společnosti Shell a jejich partneři ze společností Geo Technology a Gordon Murray Design dokázali. Poznatky získané v rámci tohoto projektu by mohly změnit přístup k využívání energií v sektoru silniční dopravy. Využívání energie a klimatické změny patří mezi velké problémy dnešní společnosti. Tento projekt ukazuje, že když využijeme nejlepší současné technologie, včetně nejnovějších znalostí o mazivech, mohli bychom výrazně ovlivnit využívání energií a snížit emise CO2. Snížení spotřeby paliva pomocí společně vyvinuté konstrukce motoru a motorového oleje je působivé a podtrhuje obrovské výhody vyplývající z velmi úzké spolupráce mezi konstrukčními partnery. Zároveň ukazuje, jak důležitou roli mohou maziva potenciálně hrát ve snaze o naplnění cílů pro snížení emisí CO2.“

Shell_Project M_zadni cast (2)

Shell Concept Car –  foto: SHELL

Koncept úsporného vozu Shell byl také za srovnatelných podmínek nezávisle testován v britském certifikovaném automobilovém testovacím centru společně s řadou dalších vozů. Měřena byla spotřeba paliva a emise CO2. Při formálním NEDC testu dosáhl koncept nižších emisí CO2 než typický městský vůz se zážehovým motorem (o 28 %) i než hybridní vozidlo (o 32 %).

Společnost Shell dodala pro koncept všechny kapaliny, speciálně „navrhla“ motorový olej zlepšující celkovou účinnost vozidla, především díky minimalizaci tření. Technologický tým divize Shell Lubricants vyrábí speciální motorový olej, vycházející z prémiového produktu Shell Helix Ultra s technologií PurePlus. Skupina známého motorového specialisty Osamy Gota ze společnosti Geo Technology souběžně optimalizovala tříválcový zážehový motor. Upravila konstrukci a optimalizovala řadu vnitřních komponentů motoru s cílem snížit tření. Použité kapaliny ve srovnání s běžně dostupnými a používanými mazivy* snížily během studené fáze cyklu NEDC emise CO2 o 7,1 % a v kombinovaném cyklu o 5,0 %. Jde o další potvrzení přínosu společného vývoje motorů a používaných kapalin.

Shell Concept Car_Dashboard *Do use for Advertising purposes, STRICTLY BTL useage ONLY, unless agreed with client & photographer.

Shell Concept Car – interiér, foto: SHELL

Koncept městského vozu Shell je postaven na patentované platformě iStream společnosti Gordon Murray Design a představuje radikální přehodnocení způsobu navrhování, vývoje a výroby automobilů. Kombinuje moderní lehké technologie – vozidlo váží pouze 550 kg – a je vyroben z pečlivě vybraných materiálů, jejichž zpracování se vyznačuje nízkou spotřebou energií a nízkými emisemi CO2. Gordon Murray při vývoji tohoto vozu využil své zkušenosti z formule 1 zejména v oblasti vysoké pevnosti při zachování nízké hmotnosti. Řada součástí vozu byla vytvořena pomocí 3D tisku, což výrobu prototypu značně urychlilo. Na karoserii byla použita také recyklovaná uhlíková vlákna, což umožnilo pořídit ji za čtvrtinu ceny běžné ocelové konstrukce. Téměř celé vozidlo lze po skončení životnosti recyklovat.

SHELL

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.