cz  Czech      uk  EN

Tichý elektrický autobus EVC-Rošero se v Kolíně osvědčil

EVC ROSERO 8

Dopravce ARRIVA VÝCHODNÍ ČECHY společně se společností Zliner dnes představily novinářům, elektrický „midibus“, který v období od čtvrtka 27. března do středy 9. dubna absolvoval zkušební jízdy na pravidelné lince s cestujícími v Kolíně. Na základě prvních poznatků nám potvrdili pánové Mgr. Tomáš Růžička 1. místostarosta města Kolína a Ing. Jan Klíma ze společnosti ARRIVA VÝCHODNÍ ČECHY, že elektrický autobus splnil jejich očekávání a zkušební testovací jízdy absolvoval bez větších obtíží. Elektrobus s deklarovaným možným dojezdem na jedno nabití baterií až 190 km končil každodenní provoz s velkou rezervou kapacity v bateriích.

EVC ROSERO 1

Elektrobus EVC – ROŠERO v Kolíně, foto: Zdeněk Nesveda

EVC ROSERO 4

Elektrobus EVC – ROŠERO v Kolíně, Mgr. Tomáš Růžička 1. místostarosta, foto: Zdeněk Nesveda

EVC ROSERO 5

Elektrobus EVC – ROŠERO v Kolíně , Ing.Jan Klíma, ARRIVA –  Miloslav Zbožínek, Zliner, foto: Zdeněk Nesveda

Výrobcem elektrobusu je EVC Group z Hulína, autobus je postavený na standardním podvozkovém modulu Iveco Daily  80-70C17 s atypickou nástavbou slovenského autobusového karosáře Rošero – P, který vyrábí identické autobusy také s naftovým motorem. Výrobce se snažil zachovat maximum originálních podvozkových částí Iveco, zachovaná je zde například i klasická šestistupňová převodovka s manuálním řazením včetně diferenciálu. Pohon obstarává kapalinou chlazený, trakční asynchronní motor typu: TEM 132L-04 s nominálním výkonem 51 kW a maximálním 100 kW. Celková přepravní kapacita autobusu je 32 osob z toho 20 sedících včetně dvou sklopných sedadel a 12 stojích + 1 invalidní vozík.

EVC ROSERO 6

Elektrobus EVC – ROŠERO v Kolíně, foto: Zdeněk Nesveda

„V ostrém provozu v Kolíně si chceme vyzkoušet provozní vlastnosti vozidla včetně jeho skutečného dojezdu při plném zatížení. Zajímat nás budou i reakce cestující veřejnosti. Následně dojde k vyhodnocení všech parametrů a porovnání s podobnými vozidly jiných výrobců,“ uvedl Jindřich Poláček, generální ředitel Arriva Východní Čechy. „V minulosti byl tento elektrický midibus testován v jiných podmínkách našimi kolegy v Arriva Morava, když byl nasazen v horském prostředí Jeseníků,“ doplnil Poláček.

Při dnešní představením novinářům, jsme měli i my možnost poprvé vyzkoušet jízdní vlastnosti nejmenšího elektrobusu na českém trhu. Na tichost elektromobilů jsme si již přivykli a nepřekvapuje nás. Potěšily nás však, dynamické parametry a velmi dobré jízdní vlastnosti na silnicích s nerovným povrchem silnic v centru města.

Nemáme v úmyslu se nyní věnovat složitému procesu uvádění autobusů s čistě elektrickým nebo hybridním pohonem do reálného provozu. Rádi bychom však zdůraznili velký význam rozvoje elektromobility ve veřejné dopravě. BusPres společně s partnery se bude tématům elektrických autobusů intenzivně věnovat, EVC elektrobus je také jeden z inspirativních námětů pro další možné články a recenze.

MIDIBUS ECV ROŠERO – Tech. parametry zde

Text, foto: Zdeněk Nesveda

ODKAZY, které by vás mohly zajímat:

ROŠERO – P

ZLINER

EVC GROUP

ARRIVA

KOLÍN

 

EVC ROSERO 2

Elektrobus EVC – ROŠERO v Kolíně, foto: Zdeněk Nesveda

DSC_2551

Elektrobus EVC – ROŠERO v Kolíně, foto: Zdeněk Nesveda

EVC ROSERO 3

Elektrobus EVC – ROŠERO v Kolíně, foto: Zdeněk Nesveda

EVC ROSERO 7

Elektrobus EVC – ROŠERO v Kolíně, foto: Zdeněk Nesveda

 

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.