cz  Czech      uk  EN

SKhy autobus pro města, fikce, zajímavý designový tvar, možná v budoucnu blízky i realitě….

Zajímavá technická řešení nyní obvykle provází i odvážná designová tvorba. Na kolik je podoba takového autobusu s vodíkovým pohonem reálná možná ani neví sám autor. V každém případě se to velmi hezky čte, do jaké míry jsou uvedené fyzikální zákony tady platné, asi málokdo z nás laiků také posoudí. Určitě budeme však rádi, pokud nám Váš názor sdělíte, můžete k tomu použít formulář ve spodní části stránky.

Tento koncept, je alternativním řešením pro městské dopravní infrastruktury, kdy je zapotřebí pro elektrolýzu velkého množství odpadní vody k výrobě vodíku. „Inspirovaly nás rostliny“, uvádí autor, protože také produkují vlastní potravu energii a jejich vedlejší produkt je kyslík, životně důležitý i pro nás. Horní část  SKhy Busu je zcela pokryta solárními články pro výrobu energie, brzdy mají také schopnost generovat větší množství energie.

 

Pokud je autobus v klidu využívá pro výrobu vodíku odpadních vod. Odpadní voda je bohatá na močoviny, což je o 300% účinnější než voda obyčejná. Zpracování odpadních vod, pro výrobu energie, lze provádět v zaparkovaných autobusech, v závislosti na potřebách města. Autobus má velké vstupy pro filtrování CO2 ze vzduchu z atmosféry, díky ZIF (Zeolitic imidazolate frameworks) materiálům (1 l pojme až 83 litrů CO2). CO2 lze pak použít pro chlazení a hasicí systémy, nebo jako náhrada za jiné chemické látky při čištění odpadních vod. Autobus má lehkou hliníkovou konstrukci vhodnou pro snadnou recyklaci. Sedadla a ostatní komponenty, jsou vyrobeny z recyklovaného polyesteru, jenž neobsahuje antimon, to znamená, že je možné tyto látky recyklovat do nekonečna. Brzdový systém a další složky jsou vyrobené z piezoelektrické keramiky, které snižují vibrace a mají také schopnost přeměnit odpadní energie. To pomáhá městské odpadní vodě při uvolňování kyslíku a zachytávání CO2, podobně jako rostlin. Vnější povrch autobusů je zcela pokryt drobnými důlky, stejně jako golfový míček, což snižuje odpor vzduchu a zvětšuje tažnou a tím se spotřebovává méně paliva. V závislosti na potřebách různě velkých měst, je kapacita k sezení variabilní a pohybuje se mezi 72 a 128 místy. Okna jsou zatmavená, prosklené plochy se využívají jako obrazovky k promítání užitečných informací pro cestující o městě, počasí, dopravních situacích. Sledování přes GPS a díky umístěným senzorům, se snižují rizika  dopravní nehody, ale také se eliminují efektivně, díky systému CPU.

 Zdroj: designboom | architecture & design magazine

 

 

 

 

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.