cz  Czech      uk  EN

Modrobílý svět dopravy, 10 otázek pro Kateřinu Kratochvílovou předsedkyni představenstva ICOM transport

Firemní identita (Corporate Identity) je jednotná, nepřehlédnutelná a originální modrobílá tvář společnosti ICOM transport. Vizuálně ji odlišuje a jasně identifikuje mezi konkurencí. Autobusy i kamiony se podobají jako vejce vejci. Nejen však vozidla, ale i budovy, technická zázemí, čerpací stanice, a dokonce i autobusová nádraží mají nepřehlédnutelný, uhlazený modrobílý jednotný styl. Jenom pro zajímavost, co modrá a bílá znamená v řeči barev, modrá znamená klid, důvěru, tradice, stálost přetrvávající na věky, matriarchát a bílá zase znamená, ctnost, vznešenost, lásku k pravdě a přímost, je symbolem čistoty, jasnosti, nevinnosti, ale i perfekcionismus. Poslední zmiňovaný je osobnostní rys, který charakterizuje snahu jedince, společnosti o co nejlepší výsledek. Je doprovázen vysokými očekáváními na vlastní výkon i výkon ostatních. To jsou mimo jiné i věci, na které se ptáme Kateřiny Kratochvílové.

Kateřina Kratochvílová předsedkyně představenstva ICOM transport (foto: Zdeněk Nesveda)

Čistota a pořádek je nepřehlédnutelná image vaší společnosti. Jak to vnímají vaši zaměstnanci, obchodní partneři a cestující.

Jsme přesvědčeni, že příjemné, tj. i čisté a uspořádané prostředí ovlivňuje spokojenost zaměstnanců a jejich pracovní výkon. Nutno říct, že většina našich zaměstnanců chápe, že pracovní prostředí (ať už autobus, kamion, pracoviště servisu nebo i kanceláře) je jejich vizitkou. Vzhledem k pravidelné obnově vozového parku dostávají řidiči často nová vozidla, a to je zároveň i jejich motivací, aby si svůj nový vůz udržovali v té nejlepší kondici. Například, pokud nahlédnu do vozu řidiče a uvnitř panuje pořádek, mohu se spolehnout na to, že řidič si vozu váží, jezdí za dobrou spotřebu a stará se o něj.

Myslím, že to tak funguje i v obchodních vztazích. Když je společnost transparentní vypovídá to hodně o její síle, důvěryhodnosti, stabilitě a péči o zaměstnance.

Naši cestující se v moderních a čistý vozech cítí komfortněji a také se podle toho chovají. Kulturní prostředí zkrátka člověka ovlivňuje.

Pohled na společnost z vnějšku je jednoznačně víc než dobrý, projevuje se perfekcionismus i v oblastech, které nejsou tak přímo na očích. Myslím tím, vnitřní řídicí mechanismy, digitalizaci, optimalizaci procesů, personální politiku a třeba i další na co si vzpomenete a chcete zmínit.

Samozřejmě. Vnitřní procesy se snažíme, co nejvíce optimalizovat, abychom zaměstnancům vytvořili prostředí, ve kterém mají prostor pro nápady na zlepšení. Letos třeba pracujeme na novém controllingovém systému, který výrazně zjednoduší práci s daty nejen manažerům, ale všem pracujícím s tabulkami a dalšími čísly. Také jsme dokončili výměnu odbavovacích strojků napříč společnostmi koncernu, kde jsme řidičům pomohli při rychlém a bezchybném odbavování cestujících. A každoročně se věnujeme obnově vozového parku. Aktuálně probíhá jedna velká v ICOM transport a.s., v našich společnostech TRADO a v ČSAD Ústí nad Orlicí.

Pokud se rozhlédnu, vidím, jak ICOM transport je neoddělitelně spojený se značkou Mercedes – Benz. Jak velký je přínos takové jednotnosti z hlediska efektivity, ale i vnímaní firmy veřejností.

Mercedes-Benz je dlouhodobě spojovaný s kvalitou, kterou poskytuje i naše dopravní uskupení. Naše dlouholeté spojení je oboustranně výhodné. Spolupracujeme již od roku 1996, kdy jsme odebrali první tahač. Za celou dobu naší spolupráce jsme odebrali od firmy Mercedes-Benz téměř 4 000 vozů. Při každém nákupu nových vozů samozřejmě dochází k výběrovým řízením, kde díky dlouhodobé spolupráci umíme vyhodnotit náklady na km a víme. Provozujeme autorizované servisy pro autobusy a nákladní i osobní vozidla. Naše servisy najdete v Jihlavě, Humpolci a Ústí nad Orlicí.

Všiml jsem si ve výrobním závodě EvoBus v Holýšově, kde vyrábějí karosérie pro autobusy Mercedes a Setra, množství vašich kamionů. Jedná se o nějakou bližší spolupráci s vazbami na společnost Daimler Buses.

Ano, pro německého výrobce autobusů zajišťujeme speciální dopravu autobusových karosérií z Holýšova do Neu-Ulmu, kde se realizuje jejich kompletace. K této přepravě jsou potřeba speciální nadrozměrné návěsy vyrobené na míru a samozřejmě zkušení řidiči k manipulaci s nimi. Naložená jízdní souprava překračuje maximální povolené limity na výšku i na délku.

Jaké je průměrné stáří vašich vozidel, jak se vám daří omlazovat vozový park a co se děje s vozidly, která u vás již dosloužila.

Vozový park pravidelně obměňujeme, chceme tak nabídnout našim řidičům, cestujícím i zákazníkům nejmodernější techniku s důrazem na bezpečnost při jízdě a kvalitu dopravy. Aktuálně probíhá obnova v několika našich společnostech, zatímco další to čeká v druhé polovině roku. Průměrné stáří našeho vozového parku je do 3,5 roku. Celkem letos v koncernu uvítáme přes 300 nových vozidel v hodnotě více než 1,2 miliardy Kč.

Společnost nejsou však jenom vozidla, ale hlavně lidé, kteří je řídí, starají se o provoz a udržují je. Jak těžké v dnešní době najít kvalitní zaměstnance. Jaké benefity a výhody poskytuje vaše společnost stávajícím zaměstnancům případně, případně novým adeptům.

Na trhu práce aktuálně chybí přes 25 000 profesionálních řidičů, což nám situaci zcela neulehčuje. Nabízíme našim zaměstnancům, co největší komfort v podobě nových vozů s vysokými bezpečnostními standardy, šoférky na kvalitní trávení času řidičů mezi spoji, firemní byty a ubytovny. Poskytujeme i jiné benefity jako jsou penzijní připojištění, firemní půjčka, jízdné v rámci společnosti zdarma, příspěvek na dětský tábor, zvýhodněné volání O2, slevy na firemní výrobky a služby, Flexi passy a spousty dalších.

Naposledy jsme naši společnost představili veřejnosti a potenciálním zaměstnancům na akci Den s ICOM, kde si zájemci z řad návštěvníků mohli v našem areálu v Jihlavě vyzkoušet řízení autobusu a kamionu či nakouknout do našeho autorizovaného servisu Mercedes-Benz.

Jaké máte zkušenosti s řidiči přicházejícími ze zahraničí. Kolik v současné době takových zaměstnáváte. Je složité pro vás takové zaměstnance získat.

V současné době zaměstnáváme zhruba 300 řidičů ze zahraničí, z toho 80 % pochází z Ukrajiny. Zkušenosti máme dobré, protože se samotnému náboru a adaptaci v České republice dlouhodobě a pečlivě věnujeme. Pomáháme jim i jejich rodinám s vyhledáním ubytování, manželkám řidičů s uplatněním na trhu práce. Jsme jedna z prvních firem, která byla zařazená do projektu Režimu Ukrajina. Cizince zaměstnáváme na hlavní pracovní poměr a mají nejenom stejná práva jako ostatní zaměstnanci, ale i povinnosti.

Věřím, že není jednoduché udržet v pohybu takové množství vozidel, mít dostatek nových zakázek a nepřicházet o ty stávající. Jaký je váš názor na současný systém výběrových řízení pro obslužnost v jednotlivých krajích. Je podle vás důležitější cena, nebo kvalita a spolehlivost.

Jednoznačně by se při výběrových řízení měl brát zřetel na všechny parametry, protože je potřeba dobré ceny, kvalitního servisu a spolehlivosti dopravce.

Green Deal je pro vás strašák, nebo tady vidíte skutečnou perspektivu v nových ekologických pohonech pro autobusy a kamiony. Jaký je váš skutečný názor na ekologii ve veřejné dopravě.

Myslíte si, že jme připraveni na radikální změny v tak krátkém časovém horizontu.

Zelenější zítřky jsou určitě něco, na co koukáme s velkým očekáváním a respektem. Snažíme se jít naproti šetrnějším řešením. Nejvýznamnější aktivitou je jistě neustálá obměna a modernizace vozového parku, a proto splňuje většina našich vozů nejpřísnější emisní normu EURO 6, díky které se daří snižovat emise oxidu dusíku a pevných částic. Velkou pozornost klademe na obnovitelné zdroje. V loňském roce jsme dokonce obdrželi Cenu hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost za období 2020-21.

Aby se kola stále točila a nezastavila se je třeba myslet dopředu. Jaké jsou vaše plány pro další období, myslím tím i třeba jiné činnosti související s dopravou, jako například je logistika, servis, prodej pohonných hmot a další.

Přestože se nám daří, nemůžeme být spokojení. Snažíme se investovat tak, abychom si předplatili budoucnost. Například nedávno jsme otevřeli novou čerpací stanici pro veřejnost v Dačicích a tamtéž zrekonstruovali i naše autobusové nádraží, také jsme rozšířili dopravní obslužnost o jabloneckou MHD a oblast Kyjovska. Nyní se chystáme na rekonstrukci autobusového nádraží v Jihlavě a také jsme se rozhodli snížit energetickou náročnost budov za pomoci fotovoltaických panelů. V Holýšově se chystáme na výstavbu nové výrobní a skladové haly s administrativními prostorami, dále plánujeme nové čerpací stanice ve Slaném a Vlašimi a další projekty na rozšíření ubytování pro naše zaměstnance.

Děkuji za rozhovor.

Zdeněk Nesveda

Nové, modrobílé autobusy Setra model MultiClass S 415 LE business připravené do provozu (foto: Zdeněk Nesveda)  

Komentáře uzavřeny.