Pars nova dokončila pětiletý projekt modernizací motorových vozů řady 842, jako poslední byly Českým drahám předány dva prototypy této řady. S koncem roku 2013 se v Pars nova rozloučili s projektem modernizovaných motorových vozů řady 842. „Výběrové řízení na modernizaci všech 37 vozů vyhlásily České dráhy v roce 2008. Zakázku, která byla rozložena do 5 let, jsme vysoutěžili především díky našim bohatým zkušenostem s modernizacemi a modernímu technologickému zázemí. První vůz byl do Parsky přistaven začátkem roku 2009, na konci roku 2013 tady byl poslední,“ rekapituluje David Krmíček, obchodní manažer Pars nova.
Motorové vozy řady 842 byly vyráběny společností Moravskoslezská Vagónka, dnešní ŠKODA VAGONKA, v letech 1993 a 1994. Této ucelené řadě předcházela výroba dvou prototypů z roku 1988 s označení 842.001 a 002, které byly o rok později zařazeny do zkušebního provozu. Prototypy se od následujících sériových, krémově-červených, odlišovaly nejen žluto-červenou barvou nátěru, ale i řadou zásadních konstrukčních prvků, například jiným řešením skříně vozidla a designem čel. Rozdílené byly některé komponenty, kdy se třeba převodovka použitá u prototypů ukázala jako nevhodná.
Pars nova modernizované vozy 842
Oba původní prototypy, vyrobené jako první, se při rekonstrukci dostaly na řadu jako zcela poslední a uzavřely celý projekt. Modernizace těchto dvou unikátních vozidel vzbudila pozornost také u řady železničních fandů. „Bylo to znát na zkušebních jízdách, kdy vozy vyjely z areálu Parsu. Podél trati stáli fotografové a pořizovali si pro ně „vzácné“ snímky. Jeden z nich se opravdu povedl. Prototyp se na zkušebce potkal s Mikulášským parním vlakem v čele s lokomotivou „Kremák“, která táhla soupravu plnou dětí, čertů a andělů z Olomouce do Šumperka,“ vzpomínají s úsměvem na zkušební jízdy pracovníci Parsu.
Modernizace zpětně hodnotí projektant vozu Karel Kobza: „Z pohledu přínosu pro tuto vozovou řadu bych jednoznačně vyzdvihl dosazení nového výkonnějšího, ekologického a úspornějšího motoru a dodání nového řídicího systému. K dalším zásadním technickým změnám můžeme připočíst výměnu nápravových a trakčních převodovek. Například ta trakční, kdy je z původní čtyřstupňové nyní pětistupňová, umožnila lepší využití parametrů spalovacího motoru.“ A užitek z modernizace mají i cestující. Příjemné je především snížení hlučnosti v interiéru vozidla a dosazení nového informačního systému. Všech 37 motorových vozů jezdí po modernizaci ke spokojenosti cestujících i provozovatele v současných barvách ČD včetně obou prototypů.