cz  Czech      uk  EN

Modernizované rychlíkové vozy z produkce Pars nova

Omlazené osobní vozy z produkce Pars nova potěší cestující na rychlíkových spojích, Drážní úřad schválil jejich provoz. Od letošního srpna mohou cestující na vlacích Ex a IC/EC na spojích Praha –  Žilina a Bohumín – Břeclav vyzkoušet a sami zhodnotit přednosti modernizovaných osobních vozů.  Drážní úřad vydal dne 25. 7. 2013 rozhodnutí o schválení typu a k 31. 7. 2013 ukončil zkušební provoz s cestujícími. Do poloviny roku 2014 se mohou cestující těšit na celkem 40 omlazených komfortních osobních vozů. Do běžného provozu jsou z provozní jednotky Českých drah v Bohumíně prozatím vypravovány tři z nich.

 „Spokojeni budou především cestující, protože modernizace proběhla z velké části přímo v interiéru vozu. Na pohodlných sedadlech bude jízda odpočinkem, příjemnou teplotní pohodu zaručí klimatizace, elektrická zásuvka pod každým sedadlem napojí energií notebook. Ve velkoprostorové části mohou maminky „zaparkovat“ kočárky, cyklisté odložit kola do speciálních držáků a jízdu si v klidu užít. Moderním standardům odpovídá také nová, pro každého cestujícího určitě nezbytná, toaleta s uzavřeným systémem. Přehledný informační a rezervační systém pomůže s rychlou orientací při nástupu a výstupu z vlaku,“ sumarizuje Tomáš Ignačák, předseda představenstva, plusy modernizace.

Významných změn doznalo i technické vybavení vozů, které není okem viditelné. Nový řídicí a informační systém, úprava podvozků a brzdového systému včetně dosazení další magnetické kolejnicové brzdy pozvedly vozy mezi ty, které odpovídají mezinárodním standardům, splňují nové normy TSI a nejvyšší požadavky na bezpečnost cestujících. České dráhy s nimi počítají i pro náročný mezinárodní provoz, např. Praha – Žilina, Praha – Budapešť nebo Bohumín – Budapešť.

Schválení typu a zahájení běžného provozu přichází v době, kdy se vedení ČD, a.s. zamýšlí nad zkvalitněním cestování na rychlíkových spojích. Vzhledem k ceně, která je výrazně nižší než u nově vyrobeného vozu, mohou být vozy modernizované v Pars nova dostupným řešením při zvyšování komfortu cestování po železnici.

Smlouvu na modernizaci 40 kusů vozů řady Bmee uzavřely ČD ,a.s. s Pars nova Šumperk v únoru 2012. V následujícím roce, taktéž v únoru, byl dokončen prototyp. V březnu přišly na řadu potřebné zkoušky a zkušební jízdy a v dalším měsíci byl zahájen zkušební provoz s cestujícími.

TZ: Pars nova

e-mail: jana.kanevova@skoda.cz

Komentáře uzavřeny.