cz  Czech      uk  EN

Zkušenosti s provozem Flotily 43 elektrobusů VDL Citea SLFA-180 Electric v ostrém provozu

 Flotila 43 VDL Citea SLFA-180 Electric v Eindhoven a Helmond (foto: VDL)

Flotila 43 VDL Citea SLFA-180 Electric v Eindhoven a Helmond (foto: VDL)

 

Projekt ZeEUS v Eindhovenu: rozsáhlý park elektrobusů v rutinním provozu zkoušel předehřívání baterií a interiérů vozidel

 Nizozemská města Eindhoven a Helmond, dvě největší města v metropolitním regionu Eindhoven, který je součástí provincie Severní Brabantsko, užívají od konce roku 2016 na svých linkách veřejné dopravy celkem 43 elektrobusů VDL. Elektrobusy provozuje dopravní společnost Hermes, člen globální dopravní skupiny Transdev. V březnu 2018 byly zveřejněny výsledky demonstračního provozu těchto elektrobusů v rámci evropského projektu ZeEUS, který probíhal v období od prosince 2016 do září 2017.

18,1m elektrobus VDL Citea SLFA-180 Electric je po celé délce plně nízkopodlažní a v provedení pro Severní Brabantsko pojme celkem 136 cestujících. Pro elektrobusy VDL je charakteristický pohonný systém ZAwheel od německého výrobce Ziehl-Abegg. Jeho základem jsou 113kW bezpřevodovkové vodou chlazené synchronní motory s permanentními magnety, pohánějící individuálně každé kolo hnací nápravy. U 18m verze elektrobusu jsou poháněny dvě nápravy (zadní a prostřední).

Jako zásobník energie v provedení pro Severní Brabantsko slouží 180kWh trakční baterie.

K průběžnému dobíjení slouží pantografová konzole typu Schunk (viz foto výše). Nabíjecí infrastrukturu pro tento projekt tvoří 22 pomalu nabíjecích stanic s výkonem 30 kW a 10 rychlonabíjecích stanic s výkonem 300 kW. Situovány jsou v garážích v Eindhoven, cca 1 km od zdejšího autobusového nádraží. Rychlé nabíjení probíhá po dobu 35 – 45 min., pomalé nabíjení po dobu 4 – 5 hodin.

Park těchto elektrobusů je provozován dopravcem v rámci koncese na období let 2016 – 2026 na linkách veřejné dopravy č. 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406 a 407 o délce 4,4 – 12,3 km. Provoz probíhá v rovinatém terénu mezi městským centrem a předměstími. Cestovní rychlost elektrobusů se ve sledovaném období pohybovala v rozmezí 18,5 – 27,5 km/h. V provozu byly denně po dobu cca 20 hodin, přičemž najely v průměru 200 km, maximálně až 300 km, a převezly na každé z linek v průměru 11,5 tis. cestujících.

Elektrobusy byly pořízeny dopravcem na leasing. Na rozdíl od většiny demonstračních provozů v rámci projektu ZeEUS slouží od samého začátku v rutinním nasazení na linkách. Předmětem zkoušek v rámci projektu ZeEUS nebyl tedy provoz elektrobusů sám, nýbrž testování různých předehřívacích postupů pro interiér a baterie. V tomto směru došel demonstrační provoz k následujícím závěrům:

Teplota baterií je důležitým parametrem při výběru rychlonabíjecí technologie a chlazení baterií. K správné volbě je třeba přistupovat neotřelým způsobem. Na základě získaných zkušeností jsou nyní vyvíjeny nové přístupy k předehřívání, které vylepší kvalitu průběžného dobíjení.

Kromě toho se při provozu elektrobusů v Severním Brabantsku potvrzuje, že velký vliv na využití omezeného dojezdu elektrobusů má výcvik řidičů. V neposlední řadě se ukazuje i to, že elektrobusy fungují v městském provozu velmi tiše, takže bylo třeba je vybavit tramvajovým zvonkem pro upozorňování cestujících.

Dopravce dále plánuje postupnou elektrifikaci svého autobusového parku pro tuto koncesi, čítajícího celkem 215 vozidel a obsluhujícího oblast s celkem 750 tisíci obyvateli. Pro následujících 6 let se předpokládá pořízení 65 elektrobusů v období 2019 – 2021 a dalších 65 elektrobusů v období 2022 – 2024. V tomto případě půjde o vozidla délky 12 a 13 m nebo o elektrické midibusy. Spolu s tím se předpokládá technické zdokonalování dobíjecích stanic a budování nabíjecí infrastruktury v dalších lokalitách a garážích.

redakce Proelektrotechniky.cz

.

 

Konference Elektrické autobusy pro město Nitra 2018

.

 O slovenském veletrhu BUS SHOW 2018
WWW.BUSSHOW.EU

 

 

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

 

.

.

.

 

SMART CITY V PRAXI

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

 

Autobusy VDL

 

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

 

.


PODLAHOVINY PRO TRANSPORT

WWW.ANVITRADE.CZ

 

.

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.