cz  Czech      uk  EN

Kloubový elektrobus VDL Citea SLFA-180 Electric je v provozu v Kolíně nad Rýnem

Delivery-Citea-SLFA-Electric-KVB_1_web

Kloubový Elektrobus VDL Citea SLFA-180 Electric, dlouhý 18,1 m měl svoji světovou premiéru na dopravním veletrhu UITP Mobility & City Transport na začátku června 2015. První z osmi těchto elektrobusů, plánovaných pro provoz na linkách MHD v německém Kolíně nad Rýnem, byl koncem října 2015 slavnostně předán tamnímu dopravci KVB (Kölner Verkehrs-Betriebe).

Elektrobus VDL Citea SLFA-180 Electric je po celé délce plně nízkopodlažní a pojme 48 sedících a 110 stojících cestujících. K jeho futuristickému designu, označovanému výrobcem jako BRT (bus rapid transit), patří aerodynamický tvar, velmi široké dveře a LED osvětlení umožňující viditelnost za všech světelných podmínek.

Pro elektrobusy VDL je charakteristický pohonný systém ZAwheel od německého výrobce Ziehl-Abegg. Jeho základem jsou bezpřevodovkové vodou chlazené synchronní motory s permanentními magnety, pohánějící individuálně každé kolo hnací nápravy. Motory pracují se jmenovitým napětím 600 V DC při 200 A. Výkon motoru udává výrobce 113 kW. U 18m verze elektrobusu jsou poháněny dvě nápravy (zadní a prostřední). Tímto pohonem budou na vyžádání zákazníků vybavovány rovněž například nové české elektrobusy Ekova Electron, poprvé prezentované na veletrhu Busworld 2015, jejichž slavnostní česká premiéra je připravována na veletrh Czechbus 2015 a představeny zde budou účastníkům konference Elektrické autobusy pro město IV.

K uchovávání elektrické energie slouží lithium-iontové trakční baterie od firmy Akasol s kapacitou přes 100 kWh. V noci se tyto baterie nabíjejí na plnou kapacitu výkonem 50 kW z celkem osmi nabíjecích stanic (pravděpodobně zásuvkových – pozn. red.) vybudovaných zvlášť pro každý elektrobus v garážích Betriebshof Nord.

Jako zařízení pro průběžné dobíjení byla použita vozidlová konzole Smart Charging od německé firmy Schunk Bahn- und Industrietechnik GmbH.  Jedná se o čtyřpólový pantograf (dva silové póly, zemnění a informační/kontrolní kanál) s max. přenášeným napětím 750 V DC a proudem 500 A s možností krátkodobého přetížení na 1000 A po dobu 30 s. Tato technologie umožňuje vozidlu zastavit u dobíjecí stanice s podélnou tolerancí 1000 mm a příčnou tolerancí 750 mm. Přesná poloha vozidla vůči dobíjecí stanice je zajištěna pomocí bezdrátové komunikace vozidlo-infrastruktura. Tento dobíjecí systém se již používá mj. u elektrobusů v Drážďanech.

V Kolíně nad Rýnem bude všech osm těchto elektrobusů provozováno na 7 km dlouhé lince MHD č. 33 se 13 zastávkami mezi hlavním nádražím a předměstím Zollstock, kde se denně přepraví cca 9 tisíc cestujících. Od změny jízdního řádu koncem roku 2016 tak bude tato linka provozována pouze elektrobusy. Rychlé dobíjení elektrobusu probíhá na obou konečných zastávkách pomocí výše uvedeného zařízení Schunk výkonem 250 kW po dobu cca 5–10 minut.

Celý projekt zavádění elektrobusů byl dotován částkou 1,92 mil. € z rozpočtu spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko a částkou 1,25 mil. € z vlastních prostředků dopravce KVB. Těchto 3,17 mil. € představuje rozdíl investičních nákladů elektrobusů oproti srovnatelným dieselovým autobusům. Pořízení jednoho uvedeného 18m elektrobusu totiž vyjde dopravce na 696 000 € (tedy téměř 19 mil. Kč), zatímco srovnatelný dieselový autobus stojí kolínského dopravce cca 300 000 € (tedy cca 8 mil. Kč).

Provoz této linky tak naplňuje ekologickou strategii města Kolín nad Rýnem, které je se svým miliónem obyvatel čtvrtým největším městem v Německu a rovněž se hlásí ke konceptu smart city. Návratnost zvýšených investic se očekává mj. v ekologických přínosech – předpokládá se, že těchto osm elektrobusů ušetří ročně emise odpovídající 520 tunám CO2.

redakce Proelektrotechbniky.cz

logo proelektrotecniky OK

Uveřejněno ve spolupráci s proelektrotechniky cz

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

DEKRA ŠKOLA SMYKU

dekra_skola-MM

Komentáře uzavřeny.